Świat wiewiórek w Parku Miniatur Minieuroland
Wiewiórkarnia „Orzechowa Chata” w Minieurolandzie to prawdziwe królestwo wiewiórek. Miejsce jest zaprojektowane tak, aby zwierzęta czuły się jak w domu. Jej mieszkańcy mają miękkie rudo-brunatne futerka, błyszczące oczy oraz niesamowitą zręczność i wdzięk. Mieszkające tu wiewiórki są bardzo ufne wobec człowieka, co sprawia że nie sposób ich nie pokochać. Odwiedzający mogą nakarmić je z ręki oraz z bliska obserwować ich codzienne zwyczaje. W naturalnym środowisku wiewiórki poświęcają większość czasu na szukaniu pokarmu, dlatego w ich domku nie brakuje rozmaitych skrytek na smakołyki. Mali towarzysze zabaw chętnie wędrują po pniach i gałęziach, korzystają z huśtawek oraz popisują się skokami i akrobacjami.
Sosnowiórka Czerwona (Tamiasciurus hudsonicus)
Sosnowiórka Czerwona nazywana jest powszechnie Wiewiórką Hudsona. Czy wiecie dlaczego Hudsona? Nad Zatoką Hudsona, została po raz pierwszy skatalogowana przez niemieckiego przyrodnika Johanna Erxlebena w 1771 r. Można ją spotkać prawie wszędzie oprócz Australii. Jest znacznie mniejsza od innych wiewiórek. Waży średnio od 200 do 250 gram a długość ciała wynosi 25-35 cm plus puszysty ogonek o długości od ok. 10 do 15 cm. Ma czerwono-brązowe ubarwienie ciała z białawo-kremowym brzuszkiem. Końce włosów na jej ogonie są ciemniejsze, prawie czarne. Wokół oczu zarysowana jest jasna otoczka. Czyż nie jest piękna?
Ponad 50% jej diety to nasiona sosnowych szyszek, których w Minieurolandzie ma pod dostatkiem. W bujnym arboretum można znaleźć najróżniejsze gatunki sosny i innych drzew, oferujących szyszki ze smakowitymi nasionami. Dojrzewające w naszym ogrodzie drzewa zapewniają zwierzętom spore zapasy na okres jesienno-zimowy. Dostarczają im one energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Wiewiórki lubią chować swoje zdobycze a krótka pamięć sprawia, że zdarza im się zapomnieć o wymyślnych kryjówkach. Na szczęście ich świetny węch nie idzie w parze z krótką pamięcią. Sprytny nosek pomaga im znaleźć swoje skarby, które mogą wywąchać nawet pod 4 metrową warstwą śniegu. Jedzą także grzyby, pączki drzew i kwiaty, mięsiste owoce, soki drzew, korę, owady, a nawet ptasie jaja lub młode ssaki. Nie marudzą przy jedzeniu i chętnie wyjadają smakołyki z rąk swoich gości.
Wiewiórki żyjące w Minieurolandzie są oswojone, towarzyskie i chętnie prezentują swoje wymyślne akrobacje. Lubią gwizdać, pomrukiwać, popiskiwać, świergolić i szczebiotać. Są szybkie i bardzo zwinne. Zapraszamy do Wiewiórkarni „Orzechowa Chata”, w której te małe stworzenia skradną od Was nie tylko orzeszki, ale i serce.
Wiewiórkarnia to tylko jedna z wielu stref ze zwierzętami w baśniowym Minieurolandzie
Ciekawostki o wiewiórkach
Niektóre wiewiórki latają, choć nie robią tego tak aktywnie jak ptaki czy nietoperze
Choć brzmi to dość niewiarygodnie, niektóre wiewiórki „latają”. Nie jest to lot charakterystyczny jak u ptaków, raczej potrafią „sunąć w powietrzu” czyli wykonywać długie skoki rozpościerając błony lotne. Dorosły osadnik potrafi pokonać w powietrzu nawet 90 m. W Europie jedyną wiewiórką potrafiącą latać jest Polatucha. Obecnie zamieszkują jedynie lasy Finlandii.
Ciekawostka niezbyt smaczna uf, uf ,uf…… ale warto wiedzieć :) – UWAGA !!! nie dla wrażliwców!
Młode wiewiórki załatwiają się do ust swojej matki. Ma to swoje ważne uzasadnienie. Samica wynosi odchody młodych z dala od nory, w której przebywa z dziećmi. Dzięki temu pozbywa się zapachu mogącego zwabić zainteresowane drapieżniki i z całą pewnością jest to również bardzo higieniczne.
Zapominalskie wiewiórki pomagają leśnikom i sadzą lasy
To, że wiewiórki lubią chrupać orzeszki, wie każde dziecko. Poza tym chętnie przekąszają żołędzie, nasionka ukryte w szyszkach i młode pędy drzew. Czy wiecie, że dzięki swoim kulinarnym upodobaniom wiewiórki przyczyniły się do posadzenia milionów lasów? To dzięki temu, że z obawy przed kradzieżą nagromadzonych nasion, chowają je w ziemi, potem zapominają o swych skarbach i tak pozostawione nasiona kiełkują i rosną a w konsekwencji wyrastają na piękne drzewa.