Minieuroland – co warto zobaczyć w okolicach Wrocławia?

pomysł na rodzinną wycieczkę, atrakcje dla dzieci w pobliżu Wrocławia

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku to atrakcja znajdująca się w niewielkiej odległości od Wrocławia. Dojazd jest bardzo prosty i nie wymaga nawigacji. Wystarczy kierować się drogą krajową nr 8 w kierunku Kudowy-Zdrój. Na miejscu, na odwiedzających czeka ponad 40 makiet, arboretum z oryginalną roślinnością, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci, a także gastronomia oraz ogrodowe zakątki do odpoczynku i relaksu. Podziwiając precyzyjnie wykonane miniatury zabytków z Polski, Europy i świata, warto zwrócić uwagę na architekturę Dolnego Śląska. Odwiedzający mają możliwość zobaczyć szczegóły i detale, jakich nie można dostrzec zwiedzając rzeczywiste budowle. Słynne zabytki, takie jak Zamek Książ, Ratusz Wrocławski, Most Grunwaldzki, Most Zwierzyniecki, czy Twierdza Kłodzko w pomniejszonej skali są równie imponujące, jak w prawdziwym świecie. A na dodatek można je zobaczyć w jednym miejscu, relaksując się i miło spędzając czas z najbliższymi.

Poznaj więcej informacji o Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku.

Największe atrakcje Dolnego Śląska – spis treści

Przewodnik – zwiedzanie atrakcji Wrocławia i Dolnego Śląska

dolnośląskie zabytki, miejsca warte zobaczenia, atrakcje na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to jedno z najładniejszych, a zarazem najciekawszych województw w Polsce. Planując w tym regionie rodzinną wycieczkę czy wyjazd ze znajomymi, warto poświęcić więcej czasu na zwiedzanie i poznawanie ciekawych atrakcji turystycznych. Znajdują się tu piękne zamki, pałace i rezydencje. Turystów przyciągają również tajemnicze podziemia, kopalnie i wodospady. Dużą uwagę należy zwrócić na uzdrowiska i parki zdrojowe. Tryska w nich źródlana woda przepełniona zdrowotnymi właściwościami. Ogromną rolę dla turystyki odgrywają góry oraz parki narodowe i parki krajobrazowe, z różnorodnymi szlakami i punktami widokowymi. Stolicą a jednocześnie największym miastem jest Wrocław, który zdobył sławę wyjątkową architekturą i pięknymi zabytkami. To prawdopodobnie najbardziej tajemniczy region w Polsce. W żadnym innym miejscu nie ma tylu legend i zagadek. Niesamowite historie skrywają się w starych kopalniach i sztolniach, w ruinach zamków i pałaców, murach twierdz i fortów, a także w niezliczonych kilometrach podziemnych labiryntów i korytarzy.  Nic dziwnego, że Dolny Śląsk zdobywa sympatię dzieci i dorosłych nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Podsumowując, jest to niezwykle ciekawy region turystyczny.

przyroda, góry i krajobraz Dolnego Śląska

Należy pamiętać, że Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław. Ten oryginalny zakątek Polski cieszy się ogromną sławą za sprawą unikalnych zabytków i wyjątkowych krajobrazów. Na uwagę zasługuje także jego fauna i flora. Województwo dolnośląskie ze względu na swoje położenie geograficzne ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu. Walory przyrodnicze, obecność nizin i wyżyn oraz masyw górski Sudetów, sprawiają, że Dolny Śląsk może konkurować z najciekawszymi miejscami na świecie. Turyści doceniają liczne uroki Doliny Baryczy, Stawów Milickich, czy pasm górskich Karkonoszy. Sympatycy zapierających dech w piersiach widoków, na pewno chętnie zobaczą Góry Izerskie, Góry SowieGóry Stołowe i wyżyny Pogórza Kaczawskiego. Dużą uwagę przyciągają także Bory Dolnośląskie, będące największym kompleksem leśnym w Polsce i jednym z większych w Europie.

Można tu znaleźć prawdziwe skarby dziedzictwa kulturowego i naturalnego. W końcu to własnie na Dolnym Śląsku poszukiwano słynnego Złotego Pociągu. Poruszył on wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i zwrócił uwagę mediów na całym świecie. Jak twierdzą niektórzy, naziści mieli w nim przewozić na teren III Rzeszy zrabowany dorobek polskiej kultury. Jak prawdopodobnie wyglądał Złoty Pociąg i jakie skrywał kosztowności warto sprawdzić w Parku Miniatur Minieuroland.

ZOO Wrocław i Afrykarium

afrykarium we Wrocławiu, ogród zoologiczny, wycieczka z dzieckiem

ZOO we Wrocławiu to najstarszy ogród zoologiczny na terenie Polski. Ma on ponad 150-letnią historię. Wrocławskie ZOO obecnie prezentuje ponad 10 tysięcy zwierząt i jest najchętniej odwiedzanym miejscem na Dolnym Śląsku . Personel ogrodu zoologicznego, mocno angażuje swoje działania w ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt. Prowadzi działania edukacyjne – otwarte spotkania pod nazwą „Zoo na ratunek”. ZOO zamieszkują jedyne w kraju osobniki bardzo rzadkich gatunków. Można tu m.in. zobaczyć okapi, kuskusy niedźwiedzie, bawolce kama, kanczyle filipińskie czy koczkodany górskie. Wszystko to otoczone przestrzennym ogrodem, wybiegami dla zwierząt i specjalnymi pawilonami tematycznymi. Niewątpliwie największą atrakcją w tym miejscu, jest nowo powstałe Afrykarium. Dzięki niepowtarzalnej koncepcji, Oceanarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem. Przedstawiono tam różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Mieszka w nim ponad 14000 zwierząt, reprezentujących blisko 1100 gatunków. W Oceanarium ZOO Wrocław można zobaczyć głównie ryby, w tym rekiny i płaszczki oraz niezwykłe manaty, hipopotamy nilowe, mrówniki, golce i kilkadziesiąt wolno latających ptaków.

Godziny otwarcia Zoo Wrocław:

od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00. W piątek i weekend od 9:00 do 17:00.

Ceny biletów Zoo Wrocław:

Bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 40 zł, bilet rodzinny 160 zł.

zoo wrocław

Park Trampolin JumpWorld we Wrocławiu

park trampolin, atrakcje dla dzieci, wycieczki szkolne

JumpWorld to park trampolin we Wrocławiu, oferujący bardzo dużą różnorodność atrakcji. Można tu skorzystać z m.in.: strefy basketu, bieżni akrobatycznych, strefy siatkówki, 2 basenów z gąbkami, toru parkour, dodgeball, czy gladiatora. Park daje także możliwość organizacji wyskakanych urodzin oraz eventów dla firm. Oferuje wiele zajęć dodatkowych i treningi indywidualne dla bardziej wymagających. Na dzieci i dorosłych czeka mnóstwo oryginalnych atrakcji oraz niezwykłych wrażeń. To doskonałe miejsce dla indywidualnych klientów oraz świetna alternatywa dla wycieczek klasowych. Szkoły mogą potraktować wizytę w JumWorld jak integrację grupy oraz lekcję WF. Park trampolin zachęca najmłodszych do aktywności fizycznej i łączy przyjemne z pożyteczny. Obiekt zapewnia świetnie spędzony czas oraz miłą atmosferę, którą tworzą animatorzy, dbający zarówno o bezpieczeństwo, jak i o rozrywkę. Obiekt dysponuje bezpłatnym parkingiem samochodowym i autokarowym.

Godziny otwarcia Parku Trampolin JumpWorld:

Otwarte od poniedziałku do piątku od 10:00 do 21:00. W sobotę czynne w godzinach 10:00 – 21:00, w niedzielę 10:00 – 20:00. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów Parku Trampolin JumpWorld:

Bilety kupione w parku: bilet normalny 33 zł/60 min, bilet grupowy (powyżej 10 osób) 23 zł os./60 min, bilet studencki/szkolny 19 zł/60 min. Rezerwacje internetowe: bilet normalny 29 zł/60 min, bilet grupowy (powyżej 10 osób) 19 zł os./60 min. Koszt pojedynczych zajęć w Jump Fitnes: 30zł. Karnet 10 wejść 200 zł. Indywidualne zajęcia na trampolinach z trenerem 50 zł/60 minut. Każda dodatkowa minuta to opłata w wysokości 0,50 zł.

Zamek Książ

legendy Ziemi Kłodzkiej, najpiękniejsze rezydencje Dolnego Śląska, księżniczka Daisy

Zamek Książ jest położony w zacisznej części miasta Wałbrzych w dzielnicy Książ. Okazała i świetnie utrzymana rezydencja jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Fragment Zamku Książ w postaci przepięknych, barokowych komnat udostępniony jest dla turystów. Zwiedzać można z przewodnikiem lub na własną rękę z audio guaid’em. Warto poznać zawiłą historię tego miejsca, silnie związaną z rodem rodziny Hochbergów, która zamieszkiwała obiekt przez blisko 400 lat. Prócz zwiedzania na terenie kompleksu pałacowego znajduje się hotel oraz restauracja, a także Państwowa Stajnia Polskich Ogierów. Z Zamkiem Książ związane są losy słynnego Złotego Pociągu, który rozpalił w Polsce prawdziwą gorączkę złota. Piękna rezydencja w latach wojennych miała być przekształcona na kwaterę Adolfa Hitlera.

Godziny otwarcia Zamek Książ:

W zależności od sezonu od 9:00 do 18:00 lub od 10:00 do 15:00.

Ceny biletów Zamek Książ:

Bilet normalny 39 zł, bilet ulgowy 29 zł.

Zamek Książ

Hydropolis Wrocław

muzeum wody we Wrocławiu, wrocławskie wodociągi, wystawa dla dzieci

Hydropolis to wyjątkowe miejsce edukacji o wodzie, przedstawione za pomocą ultranowoczesnej formy wystaw. Zróżnicowane technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Zwiedzający poznają zaskakujące wodne ciekawostki, m.in. z opowieścią dla dzieci o tajemniczych stworach zamieszkujących głębiny. To właśnie z myślą o najmłodszych powstała strefa edukacyjna. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych. To atrakcja na mapie Wrocławia dla osób w każdym wieku. Wystawa podzielona jest na dziewięć stref tematycznych i każda z nich przedstawia substancję życia z innego ujęcia.

Godziny otwarcia Hydropolis Wrocław:

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00, w weekendy od 10:00 do 20:00.

Ceny biletów Hydropolis Wrocław:

Bilet normalny 27 zł, bilet ulgowy 18 zł, bilet rodzinny 72 zł.

hydropolis wrocław atrakcje dolny śląsk

Śnieżka

schronisko na Śnieżce, atrakcje w Karpaczu, wycieczki w Karkonosze

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, całego pasma Sudetów oraz Republiki Czeskiej (1602 m n.p.m.). Jest wizytówką Karpacza i wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich. By dotrzeć na miejsce, należy pokonać jeden z trzech szlaków pieszych lub też, dla bardziej wygodnych, istnieje opcja przejazdu kolejką gondolową na pobliską Kopę. Na Śnieżce znajduje się bardzo charakterystyczne miejsce, a jest nim obserwatorium meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa.  Mieści się w nim bar, gdzie turyści mogą się nieco ogrzać i odpocząć. Warto wspomnieć, że na Śnieżce pokrywa śnieżna utrzymuje się przez większość miesięcy w ciągu roku. Często nawet latem panuje tam niezwykle niska temperatura. Specyficzny klimat, podobny jest do tego za kołem podbiegunowym. To właśnie spowodowało, że na niższych wysokościach ukształtowała się tutaj unikalna dla tej szerokości geograficznej – roślinność alpejska.

Śnieżka

Zamek Czocha

zamki i pałace Dolnego Śląska, obiekty historyczne

Zamek Czocha to najchętniej odwiedzany obiekt historyczny na Dolnym Śląsku. Zlokalizowany jest w niewielkiej miejscowości Leśna nad rzeką Kwistą. Pierwotnie w XIII wieku Zamek Czocha sprawował funkcje obronne, jako twierdza. Z biegiem czasu zmieniały się jego losy oraz właściciele. Wraz z upływem lat zmieniały się także funkcje zamku i rysowały się niezwykłe historie tego miejsca. Zamek można zwiedzać o każdej porze dnia. Przewodnik oprowadzający po obiekcie przybliży nieco epokę średniowiecza oraz opowie ciekawe legendy i tajemnice tego magicznego miejsca. Tajne przejścia, stylowe komnaty, niezwykłe ekspozycje to tylko część atrakcji jaka czeka na przybywających turystów.

Godziny otwarcia Zamek Czocha:

Zwiedzanie od godziny 10:00 do 18:00. W sezonie letnim do 20:00.

Multimedialna sala tortur:

czynna od kwietnia do października, od 10:00 do 17:00.

Nocne zwiedzanie:

możliwe od września do czerwca od 21:30. W miesiącach lipiec-sierpień od godziny 22:00.

Ceny biletów Zamek Czocha:

Bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 12 zł. Zwiedzanie dziedzińca od 8 do 4 zł.

Zamek Czocha

Twierdza w Srebrnej Górze

forty na Dolnym Śląsku, największa górska twierdza na świecie

Srebrna Góra, zwana potocznie Perłą Gór Sowich. Jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Gór Bardzkich. Główną budowlę, kojarzoną z tym miejscem, stanowi potężna twierdza. Jest ona unikatowym obiektem dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Forty w Srebrnej Górze zbudowano w latach 1765-1777 za sprawą króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Główną jej funkcją była obrona Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia: Forteczną Górę oraz Ostróg.

Godziny otwarcia Twierdza w Srebrnej Górze:

Czynne od godziny 10:00 do 18:00, w sezonie do 19:00.

Ceny biletów Twierdza w Srebrnej Górze:

Bilet normalny 22 zł, bilet ulgowy 17 zł, bilet rodzinny 60 zł.

Twierdza Srebrna Góra

Kolejkowo we Wrocławiu

makieta kolejowa, ciekawe atrakcje dla małych dzieci

Kolejkowo to makieta kolejowa z jeżdżącymi samochodami i pociągami. Mieści się ona na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu. Dworzec Świebodzki, zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta, nieopodal wrocławskiego rynku. Wnętrze Kolejkowa skrywa ponad 160 miniaturowych budowli, głównie z Wrocławia i z Dolnego Śląska. Tętniąca życiem makieta przedstawia atrakcyjne trasy kolejowe oraz wiele scenek wziętych z życia w mieście lub na wsi. Wszystko jest przedstawione w sytuacjach dnia codziennego.

Godziny otwarcia Kolejkowo we Wrocławiu:

Czynne codziennie od 10:00 do 18:00.

Ceny biletów Kolejkowo we Wrocławiu:

Bilet normalny 23 zł, bilet ulgowy 17 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie.

Kolejkowo

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

muzeum Frankensteina, Dni i Noce Krzywej Wieży

Krzywa Wieża z Ząbkowic Śląskich została wybudowana za czasów średniowiecza. Mierzy 34 metry i bardzo często nazywana jest „Śląską Pizą”. Wszystko za sprawą jej wysokiego odchylenia, które wynosi aż 2,14 m. Do dziś nie jest nam znana dokładna data powstania wieży oraz cel jaki miała odgrywać. Istnieje możliwość wejścia na szczyt wieży po 139 kamiennych schodach i podziwiania stamtąd pięknej panoramy miasta. Każdego roku w drugi weekend lipca odbywa się ciekawe święto „Dni i Noce Krzywej Wieży”. W sierpniu można wziąć udział w równie ciekawym wydarzeniu, pn. „Weekend z Frankensteinem„.

Godziny otwarcia Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich:

Obiekt jest zamknięty do odwołania. Przewidywany czas otwarcia atrakcji to miesiąc marzec.

Krzywa wierza w ząbkowicach

Ostrów Tumski we Wrocławiu

zabytkowy Wrocław, ogrody botaniczne na Dolnym Śląsku

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część miasta. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Podziwiać tu można perły świeckiej architektury, muzea oraz piękną i zróżnicowaną roślinność w Ogrodzie Botanicznym. Jest to miejsce dalekosiężnej historii, która pamięta czasy pogańskie. Wówczas Ostrów Tumski tętnił życiem Ślężan. W czasach średniowiecza stał się siedzibą książąt śląskich z dynastii Piastów. Od 1000 roku, czyli od momentu założenia biskupstwa stał się on ośrodkiem władzy kościelnej. Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele interesujących budowli. Są to m.in. XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi, brama kluskowa. Ostrów Tumski jest bardzo chętnie wybieranym przez zakochanych miejscem. Przyciąga ich Most Tumski, oddzielający Piaskową Wyspę od Ostrowa. Zwany jest bardzo często mostem zakochanych. Od kilku lat, w ramach symbolu wielkiej miłości, pary regularnie zawieszają na nim kłódki z inicjałami.

Ostrów Tumski

Panorama Racławicka we Wrocławiu

najsłynniejsze atrakcje Wrocławia, rotunda, muzeum

Panorama Racławicka to niewątpliwie obowiązkowy punkt podczas odwiedzi Wrocławia. Ogromny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Obraz wystawiany jest w specjalnie wybudowanej rotundzie – Muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu. Monumentalne malowidło Panorama Racławicka ma długości 114 metrów i wysokości piętnastu metrów. Powstało w latach 1893-1894 we Lwowie, w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794).

Godziny otwarcia Panorama Racławicka we Wrocławiu:

W sezonie zimowym czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00, w sobotę do 17:30.

Ceny biletów Panorama Racławicka we Wrocławiu:

Bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 23 zł.

Panorama Racławicka

Kolorowe Jeziorka

atrakcja w Rudawach Janowickich, jeziora i zalewy na Dolnym Śląsku

Kolorowe Jeziorka znajdują się w Wieściszowicach, nieopodal Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To bardzo ciekawe zbiorniki wodne, które znalazły się na trzeciej pozycji listy cudów Polski. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. To doskonały dowód na to, ze przemysł może sprzyjać pięknu. Wszystko zapoczątkował Christian Preller, pruski przedsiębiorca kiedy to w 1773 roku założył największą w kraju wytwórnię kwasu siarkowego, niezbędnego m.in. do produkcji prochu strzelniczego. Po dziesiątkach lat eksploatacji, zawartość siarki była już znikoma i tak w 1925 roku porzucono wyrobiska. Z czasem zalała je woda, tworząc sztuczne jeziorka, którym różnorodne minerały nadały im baśniowe barwy.

Godziny otwarcia Kolorowe Jeziorka:

Czynne całą dobę, bezpłatnie.

Kolorowe Jeziorka

Park Trampolin we Wrocławiu Jump World

aktywne atrakcje dla rodzin, zabawa w deszczowe dni

Park Trampolin Jump World to miejsce dla osób aktywnych, które uwielbiają spędzać czas w ciągłym ruchu. Niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz, zabawa w parku trampolin to niezapominane przeżycie zarówno dla małych dzieci jak i dla dorosłych. W parku do dyspozycji odwiedzających jest arena główna, czyli największa przestrzeń do szaleństwa, gdzie nawet ściany są trampolinami. Obok znajduje się Strefa Basketu, gdzie warto poćwiczyć efektowne wsady. Basen z gąbkami zawsze zapewnia miękkie lądowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ci bardziej zaawansowani trenowali skomplikowane triki w strefie akrobatycznej, a dzieci stoczyły walkę gladiatorów. Istnieje możliwość także trenowania akrobatyki.

Godziny otwarcia Park Trampolin we Wrocławiu Jump World:

Czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-22:00. W niedzielę otwarte od 10:00 do 20:00.

Ceny biletów Park Trampolin we Wrocławiu Jump World:

Od 33 do 49 zł bilet normalny, Od 21 do 38 zł bilet ulgowy.

Jump World

Wielka Sowa – Góry Sowie

najwyższe szczyty górskie, przyroda Dolnego Śląska

Wielka Sowa to najwyższy szczyt malowniczych Gór Sowich, należący do Korony Gór Polskich. Na wierzchołku wzgórza znajduje się wieża widokowa, której początki sięgają 1886 roku. Oficjalne otwarcie zabytku dla turystów nastąpiło dwadzieścia lat później. Od tamtego czasu była wielokrotnie remontowana i szybko zyskała miano symbolu Gór Sowich. Do tej pory jest to doskonały punkt obserwacyjny dla osób chcących podziwiać rozległą panoramę Dolnego Śląska. Przy dobrych warunkach atmosferycznych oprócz wielu szczytów górskich dostrzec stąd można nawet stolicę województwa, Wrocław. Za wstęp na wieżę trzeba zapłacić niewielką kwotę, jednak zdecydowanie warto z uwagi na widoki jakie serwuje nam to miejsce.

Godziny otwarcia Wielka Sowa – Góry Sowie:

Od maja do października od 9:30 do 19:00. Poza sezonem, w miesiącach listopad-kwiecień od 9:00 do 15:30.

Ceny biletów Wielka Sowa – Góry Sowie:

Bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 3 zł.

Wielka Sowa

Zamek w Międzylesiu

atrakcja dla rodzin, zamek rycerski, historia Dolnego Śląska

Zamek w Międzylesiu to obszerny kompleks, powstały w połowie XIV wieku. Fragment zamku, który zachował się do dziś to zabytkowa wieża. Przetrwała ona pożary w trakcie wojen husyckich i otrzymała miano “Wieży Czarnej”. Jak wiele starych zamków, tak i ten ma swoją osobistą legendę-  przerażającą, jednak wciąż ciekawą. Opowiada o zazdrosnym mężu, który podejrzewając żonę o zdrady zamknął kobietę w wieży. W tym czasie wybuchł pożar i doprowadził do śmierci uwięzionej. Historia głosi, że w każdą rocznicę swojej śmierci, księżna wraca na zamek i przechadza się po widocznym z zewnątrz balkonie. Przez wiele lat zamek był wielokrotnie przebudowywany. W 2008 roku odremontowano pałac i rozszerzono jego działalność turystyczną. Dziś można go podziwiać na Szlaku Dolnośląskich Zamków i Pałaców. Gościom umożliwia się zwiedzanie oraz oferuje zabawy z dreszczykiem, nawiązujące do historii zabytku. Znajduje się tu restauracja oraz miejsca przystosowane dla dzieci. Można wynająć salę i zorganizować imprezę okolicznościową czy integracyjną.

Godziny otwarcia Zamek w Międzylesiu:

Zwiedzanie dzienne w godzinach 12:00, 14:00, 16:00. Zwiedzanie nocne możliwe po uprzedniej rezerwacji.

Ceny biletów Zamek w Międzylesiu:

Zwiedzanie dzienne: 15 zł bilet normalny, 12 zł bilet ulgowy. Zwiedzanie nocne (minimum 8 osób) 30 zł za osobę.

Zamek w Międzylesiu

Świątynia Wang w Karpaczu

największa atrakcja Karpacza, zwiedzanie Karkonoszy

Świątynia Wang w Karpaczu to drewniany kościół wybudowany w dawnej, norweskiej miejscowości Vang. W ciągu swojego istnienia był transportowany najpierw do Berlina, natomiast później, w 1842 roku przewieziony został do Karkonoszy. Wtedy jego wygląd został znacząco zmodyfikowany, wybudowano kolejne elementy, między innymi wieżę. Otwarcie kościółka nastąpiło 28 lipca 1844. Do dziś przyciąga on rzesze wiernych i turystów z całego kraju. Można tu również kupić regionalne pamiątki czy też spotkać Ducha Gór Karkonoszy.

Godziny otwarcia Świątynia Wang w Karpaczu:

Od kwietnia do października od 9:00 do 18:00. Od listopada do kwietnia od 9:00 do 17:00. W niedzielę i święta od 11:30.

Ceny biletów Świątynia Wang w Karpaczu:

Bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 5 zł. Wejście na teren zabytku 1 zł.

Świątynia vang w karpaczu

Karkonoskie Tajemnice

nowoczesna wystawa dla dzieci, National Geographic Traveler

Karkonoskie Tajemnice to ciekawa ekspozycja, znajdująca się u stóp Śnieżki w Karpaczu. Każdy odwiedzający, będzie miał okazję poznać niesamowitą historię, przekazy oraz legendy związane z górskim pasmem Karkonoszy. Zaaranżowane przez artystów światowej sławy podziemia przeniosą odwiedzających turystów do niesamowitego świata magii dzięki interaktywnym ekspozycjom. Odwiedzający mają możliwość poznania najwspanialszych przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historii o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legend przedstawiających Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory.

Godziny otwarcia Karkonoskie Tajemnice:

Codziennie od 10:00 do 18:00.

Ceny biletów Karkonoskie Tajemnice:

Bilet normalny 19 zł, bilet ulgowy 15 zł.

karkonoskie tajemnice

Góra Ślęża

najwyższy szczyt Sudetów, najpiękniejsza panorama Dolnego Śląska

Góra Ślęża jest najwyższym punktem w Ślężańskim Parku Krajobrazowym i ma wysokość około 718 m n.p.m. Ślęża góruje nad przylegającym do niej terenem równinnym co powoduje, że często jest błędnie uważana za wygasły stożek wulkaniczny. Powstała tak w wyniku nasunięcia się fragmentu skorupy oceanicznej na płytę kontynentalną w okresie orogenezy waryscyjskiej. By dotrzeć na szczyt, należy pokonać szlak turystyczny, który prowadzi przez rezerwat przyrody. Rozległa polana, stanowiąca wierzchołek góry otoczona jest wałem kultowym. Warto wiedzieć, że ta nietypowa góra stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion, a jego początki sięgają epoki brązu. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby: panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika, oraz niedźwiedzia. Są one włączone do celtyckiego kręgu kulturowego.

Góra ślęża

Góra Ślęża – zdjęcie autorstwa Pana Kazimierza Faltyn „Cztery pory roku”. Nagrodzone drugim miejscem w jednym z etapów konkursu fotograficznego National Geographic.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

kopalnie węgla, wystawa muzealna

Stara Kopalnia to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Została otwarta dla turystów stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku i mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego ,,Julia”. Inicjatorem przedsięwzięcia było Muzeum w Wałbrzychu. Możemy tu podziwiać między innymi oryginalne budowle górnicze oraz odbyć podróż po galeriach sztuki: malarstwa, rzeźby i ceramiki. W czasie zwiedzania goście odwiedzą łaźnię łańcuszkową, lampownię, maszynownię oraz odbędą spacer po podziemiach. Ośrodek organizuje również liczne wydarzenia kulturalne oraz jest wyposażony w kawiarnię.

Godziny otwarcia Stara Kopalnia w Wałbrzychu:

Czynne od 10:00 do 18:00.

Ceny biletów Stara Kopalnia w Wałbrzychu:

Bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 19 zł, bilet rodzinny 65 zł.

Stara kopalnia wałbrzych

Muzeum Gross-Rosen Rogoźnica

obozy hitlerowskie na terenie Dolnego Śląska

Gross-Rosen w Rogoźnicy uzyskało status muzeum w roku 1983 poprzez zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki. Głównym założeniem obiektu jest zachowanie pamięci o cierpieniu tysięcy ofiar poległych niegdyś w obozie oraz uświadamianie współczesnemu pokoleniu wagi tych wydarzeń. Muzeum od lat prowadzi badania naukowe oraz gromadzi materiały poobozowe pozwalające na rozpowszechnianie tej historycznej wiedzy. Nauki te kierowane są w szczególności do młodzieży szkolnej, często nieświadomej ogromu tragedii jaka miała miejsce w Gross-Rosen. Ośrodek współpracuje również ze środowiskami dawnych więźniów.

Godziny otwarcia Muzeum Gross-Rosen Rogoźnica:

Od maja do września od 8:00 do 19:00. Od października do kwietnia od 8:00 do 16:00.

Ceny biletów Muzeum Gross-Rosen Rogoźnica:

Klienci indywidualni bezpłatnie.

Usługa przewodnicka:

Opłata za usługę przewodnicką to od 30 do 60 zł. Grupy liczące ponad 10 osób mają obowiązek wykupienia usługi przewodnickiej.

Muzeum Gross Rosen

Kopalnia Złota – Złoty Stok

podziemny wodospad, sztolnie i kopalnie Dolnego Śląska

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to popularna atrakcja Ziemi Kłodzkiej powstała na terenie dawnej kopalni. Jest to obiekt udostępniony turystom w formie obszernego muzeum, które możemy zwiedzić wyłącznie w towarzystwie przewodnika. W czasie wycieczki poznamy dawne życie mieszkańców miasta oraz narzędzia górnicze, którymi się posługiwali. Choć nazwa kopalni pobudza wyobraźnię to niestety poszukiwacze złota nie zobaczą tam cennego kruszcu. Warto jednak odwiedzić to miejsce i przejść dwie ciekawe sztolnie: Sztolnię Czarną i Sztolnię Gertruda. Chętni mogą również pokonać Chodnik Śmierci oraz podziwiać jedyny w Polsce wodospad podziemny.

Godziny otwarcia Kopalnia Złota – Złoty Stok:

Codziennie od 9:00 do 18:00, poza sezonem od 9:00 do 17:00.

Ceny biletów Kopalnia Złota – Złoty Stok:

Bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 20 zł.