Minieuroland – jak rodzinnie spędzić czas w Kotlinie Kłodzkiej?
atrakcja turystyczna, od której warto rozpocząć zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej
Minieuroland to niezwykle ciekawa atrakcja turystyczna na Ziemi Kłodzkiej. Park został stworzony z myślą o potrzebach i oczekiwaniach rodzin z dziećmi, młodzieży szkolnej, seniorów oraz grup zorganizowanych. Goście mogą poznać tu wspaniałe atrakcje turystyczne z Polski, Europy i świata, które zostały stworzone z wielką precyzją – w miniaturze. Ogrodnicze zakątki malowniczego arboretum zachęcają do przyjemnego odpoczynku, a bezpieczny i nowoczesny plac zabaw dla dzieci jest gwarancją wspaniałej zabawy. Lokalizacja parku czyni go Turystyczną Bramą Kotliny Kłodzkiej. Każdy turysta planujący jeden dzień, weekend, wakacje lub ferie w tym niezwykłym regionie Dolnego Śląska, powinien odwiedzić to miejsce.
Rozległy kompleks rekreacyjno-edukacyjny odgrywa też bardzo ważną rolę dla promocji miasta i całego regionu. Turyści mogą znaleźć tu odpowiedź na bardzo ważne pytanie, a mianowicie – co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Ciężko zaplanować wycieczkę, ponieważ ciekawych miejsc tu nie brakuje. Warto zainspirować się miniaturowymi budowlami do wycieczek oraz poznania zabytków i atrakcji Kłodzka, Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej.
Kłodzko – atrakcje turystyczne dla każdego
Kłodzko to urokliwe miasto położone w Kotlinie Kłodzkiej, z piękną starówką. Jeśli zastanawiasz się czy Kłodzko oferuje atrakcje turystyczne, to z całą stanowczością odpowiadamy, że tak. I to nie jedną czy dwie – pomysłów na zwiedzanie Kłodzka nie brakuje. Jednym z obowiązkowych punktów do zobaczenia jest oczywiście nasz wyjątkowy park rozrywki na Dolnym Śląsku. Gdy już będziecie w pełni usatysfakcjonowani pobytem na terenie Minieurolandu, zapraszamy do poznania jego najbliższej okolicy. Kłodzko to miasto bogate w historię i zabytki, które przyciągają miłośników kultury, historii oraz pięknych krajobrazów. To również doskonałe miejsce na rozpoczęcie wycieczek po okolicznych atrakcjach turystycznych Ziemi Kłodzkiej.
Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej w jednym miejscu
Mnogość atrakcji turystycznych w Kotlinie Kłodzkiej może wywołać prawdziwy zawrót głowy podczas planowania rodzinnego wyjazdu czy też wycieczki szkolnej lub dla seniorów. Z tego powodu przygotowaliśmy przewodnik, który ułatwi Ci wybór ciekawych i interesujących miejsc, wartych zobaczenia przy okazji pobytu w Minieurolandzie. Pamiętaj, aby na każdą atrakcję zaplanować odpowiednią ilość czasu. Zbyt pobieżne i szybkie zwiedzanie może skutkować niedosytem oraz rozczarowaniem. Zawsze możesz do nas wracać i za każdym razem poznawać kolejne wspaniałe miejsca. Organizując wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej warto uwzględnić zainteresowania, wiek oraz możliwości wszystkich uczestników wyprawy. Zapewniamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i będzie zachwycony, a po powrocie z wycieczki będzie miał w głowie tylko jedną myśl: kierunek Kotlina Kłodzka – atrakcje kolejne czekają! Zapraszamy zatem do lektury naszego przewodnika i rozpoczęcia swojej przygody na Ziemi Kłodzkiej.
Atrakcje dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej
Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają poznawać miejsca, w których mogą czuć się swobodnie, być aktywne i doświadczać świata. Wszystkie atrakcje dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej są wprost stworzone dla nich. Niewątpliwym atutem jest również ich lokalizacja – w otoczeniu pięknych krajobrazów, parków przyrodniczych, uzdrowisk i przede wszystkim w niedalekiej odległości od Minieurolandu. Nie musisz się także obawiać, że w razie niekorzystnej pogody dzieci będą się nudzić. Różnorodne atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku, w tym na terenie Kotliny Kłodzkiej, zlokalizowane są zarówno na wolnym powietrzu, jak i pod dachem.
Kotlina Kłodzka – wakacje z dziećmi będą udane!
Jeśli jeszcze wahasz się czy dobrym pomysłem będzie Kotlina Kłodzka na wakacje z dziećmi, to gwarantujemy, że po przeczytaniu naszego przewodnika po atrakcjach w okolicy Minieurolandu wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna w tym rejonie z pewnością ułatwi Ci zaplanowanie rodzinnych wakacji. Masz dzieci w różnym wieku i martwisz się, że nie uda Ci się znaleźć atrakcji, które spełnią oczekiwania wszystkich? Nic bardziej mylnego. Począwszy od wizyty w Minieurolandzie i podążając ku dalszej przygodzie przekonasz się, że Kotlina Kłodzka to idealne miejsce na wakacje z dziećmi, niezależnie od ich wieku. Któż bowiem nie lubi przeciskać się między skałkami, gdzie trzeba wykazać się sprytem i wygimnastykowanym ciałem? A może zorganizujecie konkurs rodzinny w naszym parku na największą liczbę odgadniętych miniatur? Albo spróbujecie policzyć czaszki w pewnej, tajemniczej kaplicy lub będziecie wspinać się na szczyt Krzywej Wieży? Kotlina Kłodzka stoi przed Wami otworem i zaprasza na rodzinne wakacje.
Największe atrakcje Kotliny Kłodzkiej – spis treści
- Park Miniatur Minieuroland
- Kotlina Kłodzka i pasma górskie Sudetów
- Góry Ziemi Kłodzkiej i najpiękniejsze szczyty w Kotlinie Kłodzkiej
- Twierdza Kłodzko
- Szczeliniec Wielki, Karłów
- Błędne Skały, Pasterka
- Ekocentrum, Park Narodowy Gór Stołowych
- Jaskinia Niedźwiedzia – Kletno, Sienna
- Kaplica Czaszek – Czermna
- Skansen Pstrążna – Kudowa Zdrój
- Twierdza Srebrna Góra
- Muzeum Ziemi Kłodzkiej
- Most Św. Jana – most gotycki w Kłodzku
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kłodzko
- Krzywa Wieża, Ząbkowice Śląskie
- Ogród Japoński w Jarkowie
- Leśny Park Przygody „Skalisko”
- Muzeum Ziemi i Park Jurajski
- Muzeum Papiernictwa – Duszniki Zdrój
- Spływ Przełomem Bardzkim, Bardo
- Szlak Ginących Zawodów, Kudowa-Zdrój
- Zamek Książ, Wałbrzych
- Zamek na Skale w Trzebieszowicach
- Zamek Leśna na Szczytniku
- Sanktuarium w Bardzie
- Pałac w Bożkowie
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku
- Pałac w Żelaźnie
- Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej
- Ząbkowicka Izba Pamiątek Regionalnych
- Muzeum Filumenistyczne, Bystrzyca Kłodzka
- Aqua Park “Wodny Świat” w Kudowie Zdrój
- Ogród Bajek w Międzygórzu
- Pasterka – wieś w sercu Gór Stołowych
- Pałac w Ławicy
- Palmiarnia w Wałbrzychu
- Kościół Matki Bożej Różańcowej
- Czarna Góra
- Projekt Riese – Włodarz
- Zieleniec Ski Arena
- Bazylika w Wambierzycach
Przewodnik – Gdzie warto pojechać i co powinno się zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej?
poradnik dla turystów, wskazówki dla zwiedzających, praktyczne informacje
- Po pierwsze warto przed wyjazdem zaplanować swój pobyt w Kotlinie Kłodzkiej, ponieważ mnogość atrakcji może spowodować, że nie zdążycie zobaczyć tego, co jest dla Was najciekawsze. Bez względu na to ile czasu chcecie poświęcić na zwiedzanie lub odpoczynek – jeden dzień, weekend, trzy dni, czy cały tydzień – pozostaje mieć dobry plan.
- Na początek powinniście zastanowić się jakie miasta Kotliny Kłodzkiej chcielibyście zobaczyć. Jest tu bardzo dużo ciekawych miejscowości, które kuszą pięknym krajobrazem, historycznymi zabytkami i ciekawymi atrakcjami. Nie można tu zapomnieć przede wszystkim o Kłodzku, które ze względu na swoją lokalizację i niezwykłą historię jest sercem całego regionu. Jego turystyczną aortą jest oczywiście Park Miniatur Minieuroland, będący najlepszą wizytówką tego pięknego miasta.
- W dalszej kolejności należy poznać najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane przez turystów miejscowości. Wśród pobliskich miejscowości warto wymienić: Międzygórze, Kletno, Zieleniec, Wambierzyce, Szczytną, Bardo Śląskie, Srebrną Górę, Złoty Stok, czy Ząbkowice Śląskie.
- Kierując się w malowniczy region Kotliny Kłodzkiej nie można pominąć miejscowości uzdrowiskowych z pięknymi parkami zdrojowymi: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Kudowa Zdrój i Długopole Zdrój. Wszystkie te miasta posiadają szeroką bazę noclegową, z uwzględnieniem różnych potrzeb i oczekiwań turystów. Do dyspozycji gości są małe hotele, hotele z basenem, pensjonaty, domki letniskowe, apartamenty, domki na jeziorem i wiele innych miejsc noclegowych. W całej Kotlinie Kłodzkiej nie brakuje dobrej gastronomii: restauracji, karczm, barów i pizzerii, oferujących smaczne regionalne potrawy, dania kuchni europejskiej czy jedzenie typu fast-food.
- Kolejnym ważnym punktem są rezerwaty przyrody, ciekawe szlaki i pasma górskie z punktami widokowymi, z których można podziwiać rozległe panoramy Kotliny Kłodzkiej. Z pewnością, pod względem osobliwości i różnorodności natury, jest to najbardziej wyjątkowy region w Polsce.
- Ostatnim zadaniem przed wyjazdem powinno być zapoznanie się z szeroką ofertą atrakcji. Warto poznać ciekawe atrakcje turystyczne dla dzieci, miejsca dla osób niepełnosprawnych, atrakcje dla seniorów, czy rozrywkę dla młodzieży. Radzimy też sprawdzić, jakie obiekty można odwiedzać z psem, jeśli w podróży towarzyszy wam czworonożny przyjaciel.
Największe atrakcje Ziemi Kłodzkiej: Kotlina Kłodzka i pasma górskie Sudetów
turystyka, uzdrowiska, góry, szlaki turystyczne, podziemne trasy
Ziemia Kłodzka to historyczna kraina położona na południe od Dolnego Śląska. Znajduje się w środkowo-wschodnich Sudetach. Jej najsłynniejszą częścią jest otoczona przez pasma górskie Kotlina Kłodzka. Stanowi ona około 1/5 całego obszaru Ziemi Kłodzkiej. Malownicza, śródgórska kraina jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w Polsce. Posiada niezwykłe walory krajobrazowe, które są wyjątkowym tłem dla znajdujących się na jej terenie zabytków architektury. Dużą sławę przyniosły jej także liczne atrakcje turystyczne i pobliskie uzdrowiska.
Region Ziemi Kłodzkiej jest chętnie odwiedzany przez turystów. Na atrakcyjność Kotliny Kłodzkiej wpływają wspaniałe widoki i krajobrazy, niezwykłe bogactwo form skalnych, liczne zabytki architektury oraz ogromne nasycenie atrakcjami turystycznymi. Bardzo ważna jest również duża dostępność parkingów przy atrakcjach oraz rozbudowana baza noclegowa Ziemi Kłodzkiej. Znajdują się tu słynne ośrodki uzdrowiskowe, tj. Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój czy Długopole Zdrój. Jest to także teren sprzyjający turystyce. Posiada dobrze rozwiniętą sieć szlaków pieszych, narciarskich i rowerowych.
Góry Ziemi Kłodzkiej i najpiękniejsze szczyty w Kotlinie Kłodzkiej
najpiękniejsze krajobrazy, punkty widokowe i przyroda Kotliny Kłodzkiej
Kotlinę Kłodzką otaczają wyraźnie zaznaczone w krajobrazie pasma górskie. Góry te należą do najstarszych w Polsce. Tworzyły się one w okresie od około 1,5 miliarda do 200 milionów lat temu. Na przestrzeni wieków obszar Sudetów ulegał nieustającym ruchom, na skutek których, raz zalewany był przez morze, a później znów stawał się lądem. Z morskich i lądowych osadów powstawały skały osadowe. Z istniejących tu wulkanów na powierzchnię wydobywała się lawa, z której powstawały skały wylewne. Składniki atmosferyczne, takie jak woda, wiatr i zmienna temperatura powietrza, działając równocześnie, spowodowały niszczenie i obniżanie się wysokich gór.
Sudety swoją dzisiejszą postać zawdzięczają alpejskim ruchom górotwórczym. Cały ten obszar uległ popękaniu i wydźwignięciu. Wyrównanym i na ogół płaskim sudeckim grzbietom dodają uroku strome stoki, pocięte dolinami rzek i potoków. Na porośniętych lasem stokach i wierzchowinach sterczą niesamowite formy skalne o zadziwiających kształtach. We wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, na pograniczu z Czechami, rozciąga się na długość ponad 35 km, jedno z najdłuższych sudeckich pasm górskich — Góry Złote. W północnej części tego malowniczego regionu góry są niższe, ale bardziej urozmaicone krajobrazowo.
Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej i najwyższe szczyty pasm górskich:
- Masyw Śnieżnika (Śnieżnik 1425 m n.p.m.)
- Czarna Góra (Czarna Góra 1205 m n.p.m.)
- Góry Złote (Smrek 1125 m n.p.m.)
- Góry Bialskie (Postawna 1124 m n.p.m.)
- Góry Orlickie (Orlica 1084 m n.p.m.)
- Góry Sowie (Wielka Sowa 1015 m n.p.m.)
- Góry Bystrzyckie (Sasanka 985 m n.p.m.)
- Krowiarki (Suchoń 964 m n.p.m.)
- Góry Suche (Waligóra 936 m n.p.m.)
- Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.)
- Góry Bardzkie (Szeroka Góra 765 m n.p.m. i Kłodzka Góra 763 m n.p.m.)
Ciekawostki turystyczne
Najchętniej odwiedzanymi górami Kotliny Kłodzkiej są Góry Stołowe. Znajdują się tam liczne rezerwaty przyrody, zachwycające przeróżnymi formacjami skalnymi. W ich skład wchodzą znane atrakcje: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby i skały Adrszpasko-Teplickie od strony czeskiej (Adršpašskoteplické Skály). Największą atrakcją czeskiej granicy jest Skalne Miasto (Skalní Město) ze skalnymi labiryntami.
Z niemal całej Ziemi Kłodzkiej widać stromy i wysoki szczyt, jakim jest Czarna Góra. Kontrastuje ona z szeroką kopułą Śnieżnika i jest z nim często mylona. Te dwa popularne szczyty dzieli Przełęcz Puchaczówka, która prowadzi z Czarnej Góry do bajkowego Międzygórza.
Geograficzną ciekawostką jest Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) położony blisko Międzylesia, w Masywie Śnieżnika. Nie każdy wie, że to góra trzech odległych mórz. Na jej zboczach zbiegają się wododziały rzek spływających do trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Do Morza Bałtyckiego prowadzi stąd Nysa Kłodzka, zasilająca Odrę. Do Morza Północnego wody prowadzi Cicha Orlica, wpadająca do Orlicy. Morze Czarne zasila spływająca z Dunajem rzeka Morawa.
Twierdza Kłodzko
atrakcje historyczne i zabytki w Kłodzku
Twierdza Kłodzko – fortyfikacje obronne na terenie Kłodzka, obejmujące niemal kilometr szerokości. Kiedyś mury te miały znaczenie strategiczne, dziś natomiast są bardzo popularną atrakcją turystyczną. Oferuje zwiedzanie dziesięciu procent zabytku w towarzystwie przewodnika. Osoba oprowadzająca wycieczkę po twierdzy ubrana jest w historyczny mundur. Na najwyższym punkcie obronnym można przejść ciekawe szkolenie przy jednej z armat. Dostępność tras jest w tym momencie ograniczona. Prawdopodobnie już niedługo zwiedzający będą mieli szansę odbyć podróż po zupełnie nowym obszarze. Dodatkową atrakcją twierdzy są podziemne korytarze. Zwiedzanie podziemi jest interesującym przeżyciem i możliwością dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy związanych z ich powstaniem. Reasumując, jest to idealne miejsce dla miłośników historii i nowych wrażeń.
Godziny otwarcia Twierdza Kłodzko:
W sezonie zimowym od godziny 9:00 do 16:00. W sezonie letnim od 9:00 do 18:00.
Ceny biletów Twierdza Kłodzko:
Bilet normalny 28 zł, bilet ulgowy 23 zł – dotyczy głównej trasy turystycznej.
Szczeliniec Wielki, Karłów
atrakcje przyrodnicze Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polskich i jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Mieści się po polskiej stronie Sudetów (na wysokości 919 m n.p.m.). Jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w tym regionie. Dla turystów odwiedzających ten rozległy obszar przygotowana została trasa turystyczna. Tworzą ją skalne labirynty oraz powstałe na skutek licznych procesów geologicznych. Podziwiać tam możemy wiele różnorakich form skalnych, które swoje nazwy wzięły od kształtów, jakie prezentują. Na Szczelińcu znajduje się wiele głębokich szczelin, a jedną z najpopularniejszych jest „Piekiełko”. Sięga ona 20 metrów głębokości i 100 metrów długości. W miejscu panuje oryginalny klimat, który sprawia, że nawet poza sezonem zimowym zalega tam śnieg.
Godziny otwarcia Szczeliniec Wielki:
W zależności od sezonu od 8:00 do 20:00 lub od 9:00 do 19:00.
Ceny biletów Szczeliniec Wielki:
Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.
Błędne Skały, Pasterka
wycieczki piesze – Sudety
Błędne Skały – labirynty skalne, powstałe na skutek wietrzenia piaskowca, sięgające około 6-10 metrów wysokości. Jest to chętnie odwiedzana przez turystów atrakcja znajdująca się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Możemy podziwiać tam wiele form skalnych o przeróżnych kształtach. Rozmieszczone są na trasie obfitej w głębokie szczeliny i tak zwane skalne parasole. W Błędnych Skałach został utworzony rezerwat przyrody, a także oryginalny punkt widokowy “Skalne Czasze”. Z jego szczytu przy dobrej pogodzie widać Karkonosze.
Ekocentrum, Park Narodowy Gór Stołowych
wystawa Kudowa-Zdrój
Godziny otwarcia Ekocentrum:
W sezonie zimowym (styczeń – kwiecień) od godziny 9:00 do 16:00. W sezonie zimowym (maj – wrzesień) od 9:00 do 17:00.
Ceny biletów Ekocentrum:
Wstęp darmowy.
Jaskinia Niedźwiedzia – Kletno, Sienna
rezerwat przyrody – Czarna Góra
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta przypadkowo, w czasie wydobywania marmuru. Została udostępniona do zwiedzania w 1983 roku. Dziś uważana jest za najdłuższą jaskinię w Sudetach i najbardziej rozległą na terenie kraju. Jej wnętrze zdobią oryginalne formy naciekowe powstałe w wyniku mikroklimatu, jaki tam panuje. Łączna długość trasy, którą mogą pokonać turyści, mierzy 360 metrów. Korytarze mieszczące się na wielu poziomach ciągną się przez ponad 5 kilometrów. We wnętrzu jaskini znaleziono szczątki zwierząt, w tym także niedźwiedzia jaskiniowego, od którego wzięła swoją nazwę.
Godziny otwarcia Jaskinia Niedźwiedzia:
Atrakcja jest czynna od 9:00 do 16:40. W poniedziałki Jaskinia Niedźwiedzia jest zamknięta. Czwartki są czynne dla turystów wyłącznie od maja do sierpnia. Od końca listopada do końca stycznia trwa przerwa regulaminowa (2 miesiące).
Ceny biletów Jaskinia Niedźwiedzia:
Bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 30 zł. W lipcu i sierpniu bilety są droższe: bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 35 zł.
Kaplica Czaszek – Czermna
kościół z czaszkami przy granicy czeskiej
Kaplica Czaszek – wyjątkowy zabytek znajdujący się w dzielnicy Kudowy Zdrój, Czermnej. W środku zobaczyć możemy ponad 3000 ludzkich szczątków, którymi wyłożone jest wnętrze. Nikt ich nigdy nie policzył. Szacuje się, że ich ilość sięga nawet 25 tysięcy. Inicjatorem budowy tego oryginalnego miejsca był niemiecki ksiądz, wywodzący się z regionów czeskich. Przez osiem lat dokładnie dezynfekował i gromadził szczątki ofiar epidemii oraz Wojen Śląskich i Wojny Siedmioletniej. W pracy pomagał mu miejscowy grabarz, który tak jak ksiądz pragnął znaleźć nieboszczykom godne miejsce spoczynku. Obydwoje spisali również testament, który nakazywałby w podobny sposób postąpić z ich ciałami po śmierci.
Godziny otwarcia Kaplica Czaszek:
Atrakcja jest czynna od wtorku do niedzieli (w poniedziałki jest zamknięta). W sezonie od godziny 9:30 do 17:15, poza sezonem od 10:00 do 15:45.
Ceny biletów Kaplica Czaszek:
Bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł.
Skansen Pstrążna – Kudowa Zdrój
skanseny na Dolnym Śląsku
Skansen Pstrążna jest to muzeum powstałe w 1984 roku w Pstrążnej. We wnętrzu podziwiać możemy zabytkowe obiekty związane z drewnianym budownictwem Podgórza Sudeckiego na Ziemi Kłodzkiej. Założeniem ośrodka jest przedstawienie dawnego życia i domostw w Pstrążnej. Popularny skansen leży na obrzeżach, co pięknie uwydatnia walory wsi. Podziwiać możemy tu między innymi amfiteatr, dzwonnicę alarmową i wielorakie kapliczki.
Godziny otwarcia Skansen Pstrążna:
Codziennie z wyjątkiem poniedziałków. W sezonie zimowym (listopad – kwiecień) od godziny 9:30 do 15:30. Od maja do października od 9:30 do 18:00.
Ceny biletów Skansen Pstrążna:
Bilet normalny 9 zł, bilet ulgowy 7 zł.
Twierdza Srebrna Góra
największa twierdza górska w Europie
Twierdza Srebrna Góra – fortyfikacje obronne znajdujące się w Srebrnej Górze. Miejscowość ta położona jest u podnóży Gór Sowich i Gór Bardzkich. W tym momencie zabytek można nazwać jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Dolnego Śląska. Oferuje zwiedzanie całości twierdzy wraz z punktem widokowym. Stąd możemy podziwiać piękną panoramę rozciągających się Sudetów. Ogromny obszar jest także bogaty w liczne tunele, labirynty i pomieszczenia, będące sporą atrakcją dla odwiedzających.
Godziny otwarcia Twierdza Srebrna Góra:
kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik
od godz. 10:00 do godz. 18:00
lipiec, sierpień
od godz. 10:00 do godz. 19:00
listopad – marzec
od godz. 10:00 do 17:00
Ceny biletów Twierdza Srebrna Góra:
Bilet normalny 32 zł, bilet ulgowy 24 zł, bilet rodzinny 94 zł.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
muzea i kultura na Dolnym Śląsku
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zostało wybudowane w budynku należącym kiedyś do Jezuitów. Jest popularną atrakcją zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Dzięki realizowanemu od wielu lat programowi edukacyjnemu cieszy się sporym zainteresowaniem szkół i grup zorganizowanych. Podziwiać w nim możemy wiele zabytkowych obiektów Ziemi Kłodzkiej, przedstawiających dawne żyje mieszkańców. W środku znajduje się klimatyczna biblioteka oraz chętnie odwiedzany przez turystów „Salon Złoty”. Warto odwiedzić także obszerny dziedziniec, będący idealnym miejscem do wypoczynku po zwiedzaniu.
Godziny otwarcia Muzeum Ziemi Kłodzkiej:
Codziennie z wyjątkiem poniedziałków, od 10:00 do 16:00. W sezonie do godziny 17:00.
Ceny biletów Muzeum Ziemi Kłodzkiej:
Bilet normalny 14 zł, bilet ulgowy 10 zł.
Most Św. Jana – most gotycki w Kłodzku
zabytki w Kłodzku, zwiedzanie, atrakcje Kotliny Kłodzkiej
Most gotycki w Kłodzku (Most św. Jana, Most Wita Stwosza) to jedno z najbardziej popularnych miejsc znajdujących się w Kłodzku. Powstał w 1281 roku, by łączyć miejską starówkę z dzielnicą Wyspy Piasek. Zabytkową budowlę zdobią liczne podobizny świętach. Te kunsztownie wykonane figury powstały dzięki finansowej zapomodze od najbogatszych mieszkańców Kłodzka. Przyczynili się oni także do stworzenia zaprawy użytej przy budowie samego mostu. Wykonana została ona z białek kurzych jaj, zgromadzonych właśnie z okolicznych gospodarstw. Dzięki temu powstało połączenie z rynkiem, na którym kupcy mogli rozwijać swoją działalność handlową. Most św. Jana, choć bardzo przypomina most Karola z Pragi, jest od niego o czternaście lat starszy. To sprawia, że jest nie tylko najstarszą tego typu budowlą w Polsce, ale i w Europie. Można zatem przyjąć, że to obowiązkowy punkt dla osób zwiedzających Ziemię Kłodzką.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kłodzko
zabytki sakralne w Kłodzku, turystyka sakralna Kotliny Kłodzkiej
Kościół WNMP w Kłodzku – ten okazały zabytek sakralny liczy sobie blisko 600 lat tradycji. Powstał z inicjatywy praskiego księdza Arnoszta z Pardubic. Budowa kościoła trwała wiele lat. W jej czasie miasto dotknęły liczne wojny, co dodatkowo opóźniało proces. Wnętrze świątyni zachowane jest w klimacie gotyckim. Podziwiać tam możemy elementy związane z tym stylem architektonicznym – dwie wieże i przypory. Nieoficjalnie nazywany jest Kościołem Jezuitów. W roku 1624 przejęli oni przybytek. Uczynili z niego jedną z najbardziej wystawnych budowli na Dolnym Śląsku. Wizyta tutaj zadowoli zapewne każdego pasjonata turystyki sakralnej.
Krzywa Wieża, Ząbkowice Śląskie
atrakcje okolice Kłodzka, punkt widokowy
Krzywa Wieża z Ząbkowic Śląskich jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji na Dolnym Śląsku. Turyści z całego regionu przyjeżdżają tu ze względu na oryginalny charakter budowli. Do dziś jednoznacznie nie stwierdzono, w jakim celu powstała ani kiedy miało to miejsce. Ma 34 metry wysokości a na jej szczyt możemy się dostać, pokonując 139 schodów. Odchylenie wieży wynosi w tym momencie 2,14 m. Dlaczego w tym momencie? Według pomiarów z 1997 roku mierzyło 18 cm mniej. Świadczy to o tym, że wieża cały czas się odchyla. Historia, która tłumaczy niecodzienny kształt budowli, sięga początków jej powstania. Eksperci długo pracowali nad odbudową wieży po pożarze w 1858 roku. Po licznych badaniach jednoznacznie wskazali przyczynę przechylenia. Stwierdzili, że najprawdopodobniej była to kwestia inwencji samych budowniczych. Celowo zaprojektowali i wybudowali zabytek w takiej formie. Obecnie wieża to popularny punkt widokowy Ząbkowic Śląskich.
Godziny otwarcia Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich:
Codziennie – od 9:30 do 17:30.
Ceny biletów Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich (poniżej przykład dla jednej z oferowanych atrakcji):
Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł.
Ogród Japoński w Jarkowie
arboretum, parki i ogrody w Kotlinie Kłodzkiej
Ogród Japoński w Jarkowie – ten wyjątkowy zakątek powstał z inicjatywy miłośnika ogrodnictwa Edwarda Majchera. To on na własną rękę zagospodarował niewielki obszar ziemi. Stworzył ogród obfity w rozmaite gatunki roślin. Wśród nich znajdziemy między innymi starannie wypielęgnowane drzewka bonsai czy klony japońskie. Całość porasta natomiast trudny w hodowli mech, w tym przypadku pięknie utrzymany. Ogród ma dostęp do górskiej wody, która przecina go wzdłuż i tworzy gdzieniegdzie malownicze wodospady. Idealnym dopełnieniem są tutaj oczka wodne pełne koi i liczne zatoczki. Jest to wspaniała atrakcja zarówno dla par, seniorów, jak i rodzin z dziećmi.
Godziny otwarcia Ogród Japoński w Jarkowie:
Ogród otwarty jest od maja do końca września, w godzinach od 10:00 do 16:00.
Ceny biletów Ogród Japoński w Jarkowie:
Cena biletu wynosi 8 zł.
Leśny Park Przygody „Skalisko”
ekstremalna przygoda, atrakcja na świeżym powietrzu
Leśny Park Przygody Skalisko – atrakcja turystyczna mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej, w mieście Złoty Stok. Została utworzona na terenie dawnego kamieniołomu i liczy sobie przeszło 7 hektarów powierzchni. Możemy tu wziąć czynny udział w zabawie nazywanej napowietrznym trekkingiem. Dla gości udostępnia się między innymi balansujące pomosty oraz przejścia linowe i siatkowe między drzewami. Do ich dyspozycji jest także powietrzny surfing, skok Tarzana oraz zjazdy na tyrolce. Długość zjazdu wynosi ponad kilometr. Trasy pokonuje się samodzielnie, dobierając indywidualnie poziom trudności. Wyznaczona jest również trasa specjalnie przygotowana dla dzieci. Ponadto każdy uczestnik otrzymuje potrzebny sprzęt i przechodzi szkolenie potrzebne w dalszej części zabawy. Dla śmiałków organizowana jest także dodatkowa atrakcja – nocne ćwiczenia treningowe.
Godziny otwarcia Leśny Park Przygody „Skalisko”:
Dla klientów indywidualnych czynne od kwietnia do listopada. Godziny otwarcia są uzależnione od sezonu. Kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik otwarte w godzinach 10:00-18:00. Lipiec-sierpień 10:00-20:00. Listopad: 11:00-16:00.
Otwarte codziennie: czerwiec – sierpień.
Otwarte w weekendy, święta i dni wolne od nauki szkolnej: kwiecień – maj i wrzesień – listopad.
Ceny biletów Leśny Park Przygody „Skalisko”:
Bilety dla dzieci od 7 do 11 lat: 30 zł. Bilety dla dzieci od 11 do 16 lat: 40 zł. Bilety dla dorosłych: 50 zł.
Muzeum Ziemi i Park Jurajski
geologia Kotliny Kłodzkiej, park dinozaurów, skały i minerały
W Muzeum Ziemi znajduje się obszerna wystawa zgromadzonych skamielin, kamieni i minerałów. Wśród nich możemy podziwiać wiekowe okazy gniazd jaj dinozaurów sprzed 70 milionów lat. Obejrzeć tu możemy również inne obiekty flory i fauny oraz ślady łap prehistorycznych gadów. Są to niezwykłe atrakcje, które znaleziono w Górach Stołowych na Ziemi Kłodzkiej. Ciekawy element stanowią najstarsze zachowane w Europie tropy gadów ssakokształtnych. Można zobaczyć skamieniałe zęby dinozaurów oraz skamieniałe mięczaki morskie. Jest to jedyny obiekt w Polsce, w którym gromadzi się tego typu ekspozycje. Wszystko to zostało dopełnione Parkiem Jurajskim, w którym przedstawiono modele dinozaurów oraz stanowisko człowieka pierwotnego.
Godziny otwarcia Muzeum Ziemi i Park Jurajski:
Otwarte codziennie od 9:00 do 18:00.
Ceny biletów Muzeum Ziemi i Park Jurajski:
Bilet normalny 12-15 zł, bilet ulgowy 10 zł.
Muzeum Papiernictwa – Duszniki Zdrój
stara papiernia, czerpanie papieru, zabytek z listy UNESCO
Muzeum Papiernictwa w miejscowości Duszniki Zdrój to ciekawa trakcja turystyczna. Znajduje się tam zachowany sprzed sześciuset lat młyn papierniczy. Jest ono ważnym elementem w dziejach Polski, ma również głębokie historyczne znaczenie. Kiedyś na wydobytych w nim arkuszach sporządzano ważne świadectwa oraz drukowano książki. Obecnie wykorzystuje się je w celu wyrobu dyplomów, zaproszeń i pism okolicznościowych. Na miejscu znajduje się także czerpalnia papieru. Goście mogą podziwiać demonstrację wyrobu papieru na podstawie średniowiecznej technologii. Mogą również wziąć udział w organizowanych warsztatach, polegających na samodzielnej produkcji papieru.
Godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa:
Godziny otwarcia od maja do sierpnia: pn.-sob. 9:00-18:00, niedz. 9:00-16:00
Godziny otwarcia od września do października: pn.-sob. 9:00-17:00, niedz. 9:00-16:00
Godziny otwarcia od listopada do kwietnia: wt.-niedz. 9:00-15:00
Ceny biletów Muzeum Papiernictwa (poniżej przykład dla jednej z oferowanych atrakcji):
Bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 20 zł.
Spływ Przełomem Bardzkim, Bardo
spływy pontonowe, kajaki, rafting, piękne górskie widoki
Rafting jest ciekawą formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kotlina Kłodzka to najlepsze miejsce do uprawiania tego typu sportu. Bardo Śląskie oferuje szeroki wybór firm organizujących spływy kajakowe i pontonowe. Najchętniej wybierane to Rafting Bardo i Ski-Raft. Pokonanie trasy zajmuje średnio 2,5 godziny i dostarcza doskonałej rozrywki zarówno młodszym, jak i starszym gościom. Przygoda rozpoczyna się na trasie w Ławicy a kończy w Bardzie.
Szlak Ginących Zawodów, Kudowa-Zdrój
historia Ziemi Kłodzkiej, legendy Kotliny Kłodzkiej, mini ZOO
Szlak Ginących Zawodów – gospodarstwo założone przez Bogusława i Urszulę Gorczyńskich w 2001 roku. Stało się popularną atrakcją dla turystów odwiedzających Kotlinę Kłodzką. Na początku furorę zrobił zwieziony przez właściciela wiatrak o oryginalnej zabudowie. Było to dla małżeństwa motywacją do stworzenia niezwykłego obiektu. Miejsce mogą odwiedzić zarówno goście indywidualni, jak i wycieczki szkolne. Podczas zwiedzania podziwiać można między innymi mini zoo, wiatrak, kuźnię i chatkę robót ręcznych. Dodatkowo odbywają się tutaj pokazy garncarstwa. W domach chleba można zaopatrzyć się w swojski chleb ze smalcem.
Godziny otwarcia Szlak Ginących Zawodów:
Czynne codziennie od 10:00 do 18:00.
Ceny biletów Szlak Ginących Zawodów:
Bilet normalny 19 zł, ulgowy 10-14 zł.
Zamek Książ, Wałbrzych
złoty pociąg, Riese, kwatera Hitlera, rodzina Hochberg, księżna Daisy
Zamek Książ w Wałbrzychu – zabytkowa budowla mieszcząca się na wysokiej skarpie, w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego historia jest bardzo długa, wielokrotnie był burzony i odbudowywany. Niegdyś mieszkała w nim słynąca ze swojej urody księżniczka Daisy. W późniejszym okresie przeszedł pod władanie III rzeszy. W tym czasie stopniowo przebudowywano go na siedzibę Adolfa Hitlera, dla którego miał być kwaterą główną. W tym celu wszystkie komnaty oraz tunele podziemne zostały przekształcone. Miały one pomieścić trzytysięczną armię niemiecką. Prace wstrzymano w 1945 roku przed przybyciem Armii Czerwonej. Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce. Większy od niego jest jedynie Zamek w Malborku i Zamek na Wawelu. Zamek Książ to niewątpliwie jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w tym regionie. Otoczony niezwykłym ogrodem jest nie lada gratką dla miłośników przyrody. Znajduje się tu Palmiarnia mająca niemal sto lat tradycji. Ciekawą atrakcją będzie również podróż po podziemiach owianych tajemnicą.
Godziny otwarcia Zamek Książ:
Na stronie internetowej Zamku Książ na bieżąco zamieszczana jest informacja o godzinach otwarcia w danym miesiącu.
Ceny biletów Zamek Książ:
W ofercie znajduje się wiele wariantów biletów.
Przykładowo bilet normalny (zamek z zestawem audioguide i palmiarnia bez przewodnika) kosztuje 49 zł, a bilet ulgowy 39 zł.
Zamek na Skale w Trzebieszowicach
zamki i pałace na Dolnym Śląsku
Zamek na Skale – dawniej siedziba rodziny rycerskiej, dziś popularna atrakcja turystyczna znajdująca się w pobliżu miasta Lądek Zdrój. Mury zamku mieszczą w sobie luksusowy hotel SPA, chętnie odwiedzany przez wielu gości Kotliny Kłodzkiej. Obiekt daje także możliwość zwiedzania wnętrza z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją jest klimatyczne zwiedzanie zamku nocą. Organizowane jest ono systematycznie zarówno dla grup zorganizowanych, jak i klientów indywidualnych. Ze względu na formę zwiedzania znacząco różni się ono od klasycznej. Pozwala gościom poczuć dreszczyk emocji i odwiedzić miejsca zwykle niedostępne dla zwiedzających. Przede wszystkim należy zobaczyć najpiękniejsze miejsca. Na terenie obiektu będzie to sala ze sztukateriami oraz dwa saloniki w secesyjnym stylu. Całość znajduje się w otoczeniu pięknego Parku w Trzebieszowicach, który powstał w przed rokiem 1720.
Godziny otwarcia Zamek na Skale w Trzebieszowicach:
Zwiedzanie z przewodnikiem codziennie od godziny 10:00 do 17:00. Po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest oprowadzanie w języku niemieckim lub angielskim.
Ceny biletów Zamek na Skale w Trzebieszowicach:
Bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 20 zł.
Zamek Leśna na Szczytniku
wieże widokowe, zamki w Kotlinie Kłodzkiej
Zamek nazywany “Leśną Skałą” mieści się w miejscowości Szczytna. Zbudowany został w stylu neogotyckim przez człowieka zafascynowanego kulturą myśliwską. Ma ciekawy, średniowieczny charakter, który zachwyca turystów bogatą historią i wieloma tajemnicami. Pod rezydencją znajdują się tunele, które według niektórych sięgają aż Twierdzy Kłodzkiej. Plac miał być niegdyś miejscem, w którym żołnierze III Rzeczy ukrywali hitlerowskie skarby oraz dzieła sztuki. Na chwilę obecną nie można zwiedzać jego wnętrza. Sam w sobie jest ciekawym przystankiem dla turystów przejeżdżających przez Kotlinę Kłodzką. Obecnie mieści się w nim ośrodek pomocy społecznej.
Sanktuarium w Bardzie
pielgrzymki do Barda, figurka Matki Bożej, Miasto Cudów
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest ważną częścią kultu Maryjnego w Bardzie Śląskim. W XII wieku została w nim umieszczona Cudowna Figurka Matki Bożej. Uczyniło to ten obiekt popularnym miejscem, odwiedzanym przez rzesze turystów i pielgrzymów. Historia figurki traktuje o bogobojnym młodzieńcu, któremu ukazała się Matka Boska. Wedle legendy nakazała, aby czcić ją właśnie w Bardzie. Kościół został wybudowany w stylu barokowym. Niewątpliwie najciekawsze obiekty, które możemy w nim zobaczyć to: tabernakulum, ambona, chrzcielnica oraz organy. Sanktuarium jest godnym uwagi i obowiązkowym przystankiem dla amatorów turystyki sakralnej.
Pałac w Bożkowie
najpiękniejsze pałace w Polsce, zabytkowe rezydencje
Pałac w Bożkowie to posiadłość o bogatej historii. Należał niegdyś do sławnego rodu Von Magnisów. Ich rządy trwały aż do końca II wojny światowej. Zarówno hrabia, jak i jego żona bardzo przysłużyli się do rozwoju gospodarczego Bożkowa. Obydwoje mieli smykałkę do interesów. Hrabia Von Magnis otworzył w Bożkowie pierwszą olejarnię i cukrownię. Posiadał ogromną jak na obecne czasy owczarnię, mieszczącą blisko 10000 owiec. Żona hrabiego hodowała najpiękniejsze orchidee. Gdy ostatnia Hrabina Von Magnis wyprowadziła się z Pałacu powstała w nim szkoła rolnicza. W późniejszym czasie przekształcona na ogrodniczą. Dziś spora część zabytkowego wnętrza jest zniszczona. Obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających. Jeśli ktoś chciałby przekonać się o jego dawnej świetności, warto udać się w tym celu do Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku. Znajduje się w nim idealnie odwzorowana makieta pałacu. Wykonaną ją z dbałością o najmniejsze szczegóły. Oglądając ją, można przekonać się o dawnej potędze i monumentalności zabytku.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
czerpanie złota, kopalnie Dolny Śląsk
Kopalnia Złota w Złotym Stoku to ciekawa atrakcja turystyczna w postaci muzeum. Utworzone zostało w miejscu działającej tu niegdyś kopalni. Trasa wiodąca przez kopalnię liczy sobie półtora kilometra i biegnie przez dawne sztolnie. Zobaczyć możemy dwie najpopularniejsze: Gertura i Czarną. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie ekspozycja przedstawiająca dawne życie miasta. Między innymi wykorzystywane przez mieszkańców narzędzia górnicze i piece muflowe. Ponadto goście mogą wziąć udział w samodzielnym płukaniu złota i zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Przed kopalnią mieści się sztolnia błotna i mała studzienka. Legenda mówi, że jest ona źródełkiem miłości. Zwiedzanie kopalni to półtora godziny dobrej zabawy dla całej rodziny.
Godziny otwarcia Kopalnia Złota w Złotym Stoku:
Czynne codziennie. W sezonie letnim (kwiecień – październik) od godziny 9:00 do 18:00, w pozostałym okresie od 9:00 do 17:00.
Ceny biletów Kopalnia Złota w Złotym Stoku:
Bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 32 zł.
Pałac w Żelaźnie
noclegi w Kotlinie Kłodzkiej, noclegi w Kłodzku
Pałac w Żelaźnie – został zbudowany w stylu barokowym, nieopodal miasta Kłodzko. Po pożarze w czasie wojny trzydziestoletniej na miejscu ówczesnego dworu wybudowano posiadłość w Żelaźnie. Inicjatorem budowy był radca Johann Karl Pelcke. Dziś Pałac Żelazno jest w rękach prywatnych i służy jako hotel z restauracją. Dla zwiedzających udostępnia się także możliwość zwiedzenia pałacu i obejrzenia pięknych neobarokowych zdobień. Zabytek otoczony jest przez park bogaty w liczne, romantycznie usytuowane alejki. Goście mogą spędzić tu również czas w klimatycznej bibliotece bądź zarezerwować imprezę zamkniętą w sali balowej.
Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej
ciekawe miejsca na Ziemi Kłodzkiej
Zamek Kapitanowo zlokalizowany jest na skraju niewielkiej wsi. Cieszy się dużą popularnością wśród koneserów architektury. Zamieszkany przez pasjonatów tego typu budowli jest ciekawą atrakcją turystyczną. Goście mogą tutaj odbyć fascynującą podróż historyczną w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Wykłady prowadzone są w formie historycznej lekcji. Idealnie sprawdza się to podczas wycieczek szkolnych. W czasie zwiedzania zobaczyć można między innymi zabytkowy donżon, malowidła naścienne oraz ekspozycję obiektów, ukazujących dawne życie mieszkańców zamku. Warto wspomnieć o dodatkowej atrakcji, jaką jest nocne zwiedzanie starej części zamku. Odbywa się ono wyłącznie przy blasku świec i wzbudza dreszczyk emocji, zarówno u klientów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.
Ząbkowicka Izba Pamiątek Regionalnych
ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku
Izba Pamiątek Regionalnych to najstarszy budynek mieszkalny w Ząbkowicach Śląskich. Został wykorzystany do stworzenia wyjątkowego muzeum. Zebrane w nim przedmioty rozłożono w osiemnastu pomieszczeniach. Jest to między innymi sprzęt używany przez dawnych mieszkańców regionu. Wnętrze obiektu mieści także Izbę Śląską, w której podziwiać możemy ręcznie malowane, ludowe meble. Znajduje się tu także zabytkowe biurko burmistrzów, wcześniej usytuowane w ratuszu. Atrakcją dla dzieci będzie tu między innymi trasa śladami dr. Frankensteina wraz z tajnym laboratorium oraz maszyna do wyrobu cukierków.
Godziny otwarcia Ząbkowicka Izba Pamiątek Regionalnych:
Codziennie od godziny 9:30 do 17:30. W okresie letnim godziny otwarcia mogą ulec wydłużeniu.
Ceny biletów Ząbkowicka Izba Pamiątek Regionalnych:
Bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 12 zł.
Muzeum Filumenistyczne, Bystrzyca Kłodzka
niesamowity Dolny Śląsk
Muzeum Filumenistyczne to wyjątkowy ośrodek mieszczący się w Bystrzycy Kłodzkiej. Możemy w nim podziwiać ekspozycje przedmiotów związanych z pochodzeniem ognia. Wśród nich znaleźć możemy między innymi obiekty kultury materialnej, techniki i sztuki. Przedstawione są tutaj egzemplarze z całego świata, w skład których wchodzą etykiety i opakowania zapałczane, zapalniczki różnego rodzaju i krzesiwa. Muzeum zwiedzać można przez cały rok.
Godziny otwarcia Muzeum Filumenistyczne:
Podczas wakacji otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 9:00 do 17:00, w niedzielę od 10:00 do 16:00. W pozostałym okresie od 8:00 do 16:00, w niedzielę od 10:00 do 15:00.
Ceny biletów Muzeum Filumenistyczne:
Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 9 zł, bilet rodzinny 40 zł. Wtorek bezpłatny dla części ekspozycji.
Aqua Park “Wodny Świat” w Kudowie Zdrój
baseny w Kotlinie Kłodzkiej
Obiekt zlokalizowany w Kudowie Zdrój – jednym z najpopularniejszych uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej. Powstał w 2002 roku z zastosowaniem kolektorów słonecznych, dzięki czemu wykorzystuje odnawialne źródła energii. W środku mieści się 25-metrowy basen pływacki wypełniony wodą bogatą w solanki oraz basen rekreacyjny. W ośrodku znajdują się także inne atrakcje wodne, takie jak jacuzzi czy bicze wodne. Do dyspozycji gości jest również sala fitness, zespół saun oraz masaże, a na piętrze umiejscowiono kręgielnię i restaurację.
Godziny otwarcia Aqua Park “Wodny Świat” w Kudowie Zdrój:
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00 oraz w weekendy od 9:00 do 20:00.
Ceny biletów Aqua Park “Wodny Świat” w Kudowie Zdrój:
Pierwsza godzina pobytu dla osoby dorosłej wynosi 20 zł (następna godzina wynosi 14 zł; dopłata za 1 min. 0,33 zł). Bilet ulgowy kosztuje 14 zł za pierwszą godzinę (następna godzina wynosi 13 zł; dopłata za 1 min. 0,23 zł).
Ogród Bajek w Międzygórzu
Śnieżnik, atrakcje w górach, popularne miejsca w Sudetach
Ogród Bajek w Międzygórzu to ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci. Na obszarze ogrodu znajdują się różne motywy baśniowe, przedstawione w formie figur, altanek czy totemów. W większości są to obiekty przedstawiające dawne tytuły bajek. Od niedawna powstają również współczesne postaci bliższe nowemu pokoleniu. Wszystko to znajduje się w otoczeniu pięknego ogrodu, obfitego w wiele okazów roślin. Ten z pewnością będzie atrakcją dla nieco starszych gości.
Godziny otwarcia Ogród Bajek w Międzygórzu:
maj – czerwiec w godz. 10:00 – 16:00; w soboty i niedziele w godz. 10:00 – 17:30
lipiec – sierpień w godz. 10:00 – 17:30
wrzesień w godz. 10:00 – 16:00; w soboty i niedziele w godz. 10:00 – 17:30
październik – kwiecień w godz. 10:00 – 16:00
Ceny biletów Ogród Bajek w Międzygórzu:
Bilet normalny 13 zł, bilet ulgowy 10 zł. Dzieci do lat 2. bezpłatnie.
Pasterka – wieś w sercu Gór Stołowych
schroniska górskie, atrakcje przy czeskiej granicy
Pasterka to niewielka wieś w Kotlinie Kłodzkiej. Powstała na początku XV wieku, a sama nazwa miejscowości wzięła się od pierwszych mieszkańców tego regionu. Na okolicznych łąkach znajdujących się pod Szczelińcem odbywał się wypas owiec, należących do ówczesnych pasterzy. Miejscowość tworzy granice między Polską a Czechami i należała niegdyś do obydwu tych krajów. Najpierw do Nachodu, następnie do Ziemi Kłodzkiej. Rozwinęła się dzięki popularnym szlakom turystycznym pomiędzy miejscowościami. Kłodzkie Towarzystwo Górskie wyznaczyło trasy, z których chętnie korzystali miłośnicy pieszych wycieczek. W latach 90. utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Schronisko PTTK uzupełniono w tym czasie o ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy Caritas. Choć Pasterka jest małą wsią, to coraz częściej przyciąga turystów w swoje rejony. Stacjonują tu między innymi pasjonaci Gór Stołowych i wypraw na Szczeliniec Wielki. Od niedawna w obrębie miasta można skorzystać z wyznaczonych tras biegowych. Nie brakuje też atrakcji dla uzdolnionych muzycznie, ze względu na Festiwal Piosenki Turystycznej “Pasterskie Anioły”.
Pałac w Ławicy
Ski-Raft Resort Ławica, pałace śląska
Pałac Ławica Ski-Raft Resort to zabytek, który powstał w osiemnastym wieku. Wraz z obszernym dziedzińcem gospodarczym tworzy zespół folwarczny. W jego skład wchodzi między innymi dawna wozownia i obory. Zachował się tam także drewniany gołębnik. Całość budynku zachwyca szwajcarskim stylem – zewnętrzna strona zrobiona jest z kamienia i cegły, a fasady zdobią ciekawe gzymsy. Miejsce przyciąga obecnie miłośników przyrody, zabawy i adrenaliny. W ofercie pałacu jest gra terenowo-przygodowa. Można zobaczyć mini zoo w oborach przypałacowych: kozy, krowy, świnie, zające i owce.
Godziny otwarcia Pałac Ławica Ski-Raft Resort:
Obiekt jest czynny przez cały rok. W poniedziałki od 10:00 do 20:00. Od wtorku do środy w godzinach od 09:00 do 20:00. Od czwartku do piątku w godzinach od 09:00 do 21:00. W weekendy obiekt jest czynny od 07:00 do 22:00.
Palmiarnia w Wałbrzychu
rośliny tropikalne, zwiedzanie z dziećmi
Palmiarnia powstała za czasów, gdy na Zamku Książ panował Książe Von Pless wraz z księżniczką Daisy. Za jego sprawą na wyznaczonej powierzchni wybudowano palmiarnię. Powstał przy niej ogród japoński, cieplarnia i ogród owocowo-warzywny. Stworzono przeszklony budynek i zasadzono w nim palmy daktylowe. Na dachu znajduje się galeria z punktem widokowym dla osób, chcących podziwiać panoramę okolicy. W wałbrzyskiej palmiarni można zobaczyć ponad 80 gatunków roślin, np. krzewy kawowca, cytryny i mandarynki.
Godziny otwarcia Palmiarnia w Wałbrzychu:
Na stronie internetowej Palmiarni na bieżąco zamieszczana jest informacja o godzinach otwarcia w danym miesiącu.
Ceny biletów Palmiarnia w Wałbrzychu:
Bilet normalny 19 zł, bilet ulgowy 15 zł. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika.
Kościół Matki Bożej Różańcowej
zabytki sakralne, turystyka pielgrzymkowa w Kotlinie Kłodzkiej
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku został wybudowany za sprawą Franciszkanów. Przybyli oni w rejony Kłodzka prawdopodobnie w roku 1250. Dokładna data tego zdarzenia nie została nigdzie uwieczniona. Podobnie jest z datą budowy obecnego kościoła. Pierwsze wzmianki na temat istnienia świątyni w tym miejscu pochodzą z 1350 roku. Została ona jednak zdewastowana po ucieczce zakonników w strony murów miasta. Powrócili dopiero w 1475, a niespełna 200 lat później wybudowano obecny kościół. Na przestrzeni lat jeszcze jeden raz opuścili kościół i odzyskali go po II wojnie światowej. Ze względu na swoje usytuowanie budynek był narażony na liczne powodzie. Największa nawiedziła go w 1997 roku. Zalanie przekraczające blisko 9 metrów było tragiczne w skutkach. Najbardziej ucierpiało wyposażenie klasztoru. Ciekawym elementem jest tutaj refektarz, ponieważ znajduje się w nim niezwykłe malowidło. Fresk Feliksa Antoniego Scheffera tworzy złudzenie optyczne z ruchomym krzyżem.
Czarna Góra
Sienna, trasy narciarskie, masyw śnieżnika
Czarna Góra Resort to jeden z bardziej popularnych ośrodków narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej. W jego skład wchodzą różnorodne trasy narciarskie oraz nowoczesny wyciąg Luxtorpeda. Dzięki niej wjazd na szczyt stoku jest o wiele krótszy i bardziej komfortowy. Siedzenia są podgrzewane, a całość okryta jest osłoną przeciwwietrzną. Ośrodek dba o naśnieżanie tras, do czego służy 60 armat śnieżnych. Istnieje tam wiele szkół narciarskich, zlokalizowanych na pobocznych stokach. Ułatwiają one naukę początkującym narciarzom oraz dzieciom. W czasie zimowym trasy narciarskie są oświetlane. Dzięki temu ze stoku można korzystać nawet do godziny 21:00.
Ceny karnetów narciarskich Czarna Góra:
Obiekt oferuje szeroką gamę karnetów zależnych między innymi od długości pobytu.
Projekt Riese – Włodarz
podziemne kompleksy, sztolnie walimskie
Projekt Riese – Olbrzym to kryptonim największego projektu w historii nazistowskich Niemiec. Z powodu nasilających się działań wojennych w 1943, Niemcy przeniosły dużą część strategicznej produkcji zbrojeniowej w okolice Sudetów. Rozpoczęto drążenie podziemi w Górach Sowich, a Zamek Książ stopniowo przekształcano na kwaterę główną Adolfa Hitlera. Do ciężkiej pracy wykorzystywano więźniów obozów koncentracyjnych oraz jeńców wojennych. Budowa nigdy nie została dokończona i pozostawiła po sobie wiele podziemnych korytarzy i przestrzennych pomieszczeń. Do dziś projekt Olbrzyma pozostaje zagadką, ponieważ wszelkie dokumenty oraz plany umyślnie zniszczono. Wielu badaczy przypuszcza, że miały tam powstać zakłady zbrojeniowe oraz laboratoria chemiczne i atomowe. Ich zadaniem miało być opracowanie broni Wunderwaffe. Jeszcze inni twierdzą, że podziemia miały służyć jako magazyny złota i bogactw, zrabowanych przez nazistów. Podczas lekcji o II wojnie światowej, oprowadzający przybliżą fakty, dotyczące Gór Sowich oraz całego Olbrzyma.
Godziny otwarcia Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym” (zwiedzanie podziemi):
Od poniedziałku do piątku: od godz. 09:00 do 16:00, wejścia co 1 h 10 min. – ostatnie o godz. 16:00.
Weekendy: od godz. 09:00 do 16:00, wejścia co 1 h 10 min. – ostatnie o godz. 16:00.
Ceny biletów Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”:
Bilet normalny „Włodarz” 29,99 zł. Bilet ulgowy „Włodarz” 24,99 zł.
Zieleniec Ski Arena
ośrodek narciarski dla rodziny i dzieci, wypoczynek w górach
Zieleniec Ski Arena jest sercem Ziemi Kłodzkiej pod względem narciarstwa zjazdowego. Swoją niezwykłą popularność, zawdzięcza głównie specyficznemu mikroklimatowi, który jest bardzo zbliżony do alpejskiego. Wpływa on na świetne warunki atmosferyczne oraz na doskonałe samopoczucie. Sezon narciarski zwykle rozpoczyna się tutaj z początkiem grudnia. Wtedy często temperatury spadają poniżej zera, a to pozwala na przygotowanie stoku za pomocą armatek śniegowych. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane, co sprawia, że odnajdą się tu zarówno zaawansowani amatorzy sportów zimowych, jak i początkujący narciarze. Wszystkie są widoczne z głównej drogi, przy której znajdują się liczne lokale gastronomiczne, obiekty noclegowe i sklepy. Łagodne polany z wyciągami orczykowymi, świetnie sprawdzają się dla dzieci i osób początkujących, ponieważ zapewniają bezpieczną jazdę na nartach lub desce. Zaawansowani narciarze wybrać się mogą w kierunku bardziej stromych, urozmaiconych tras zjazdowych. Najdłuższa nartostrada Zieleńca ma aż 3 km. Łącznie wszystkie liczą około 21 km.
Bazylika w Wambierzycach
atrakcje Wambierzyce, Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej
Wambierzyce to niewielka miejscowość położona na Ziemi Kłodzkiej w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych. Słynie przede wszystkim z potężnej i okazałej Bazyliki Wambierzyckiej, która przypomina z zewnątrz pałac. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków sakralnych i bardzo często nazywana jest „Dolnośląską Jerozolimą”. Do sanktuarium prowadzą monumentalne, kamienne schody. Olbrzymia fasada ma wysokość ponad 50 metrów, a przy tym jest bardzo szeroka, podzielona na 3 części. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym i kryje wiele zabytków sztuki sakralnej. Najcenniejszą rzeźbą jest figurka Matki Bożej, z którą silnie związana jest historia powstania bazyliki. W pobliżu znajduje się ruchoma szopka, której początki sięgają XVII wieku. Szczególny klimat religijny Wambierzyc podkreśla rozległa kalwaria. Na Górze Kalwarii powstała droga krzyżowa. Cały zespół kalwaryjny stopniowo rozbudowywano i tak ostateczny układ tarasowy nadały mu dwie przebudowy w połowie XIX wieku.
Trasy rowerowe Kotliny Kłodzkiej
Miłośnicy rowerowych wycieczek z całej Polski coraz częściej wybierają Kotlinę Kłodzką na cel swoich podróży. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest ona poprzecinana gęstą siecią dróg i ścieżek rowerowych. Cały region silnie wspiera rozwój turystyki rowerowej, o czym może świadczyć między innymi realizowany tu w ostatnich latach wyjątkowy projekt Singletrack Glacensis. Jest to liczący siebie ponad 200 km system górskich, jednokierunkowy tras rowerowych. Infrastruktura rowerowa to nie tylko trasy rowerowe, lecz również baza noclegowa i mała architektura taka jak wiaty rekreacyjne punkty naprawcze itp. Całe to zaplecze jest doskonale zorganizowane!
Jeśli nie masz swojego jednośladu mamy rozwiązanie dla Ciebie. W regionie jest również wiele wypożyczalni rowerów oferujących rowery tradycyjnie i zyskujące na coraz większej popularności rowery elektryczne. Jedną z nich jest wypożyczalnia rowerów Bikeski w Stroniu Śląskim oferująca dowóz rowerów na terenie całej Kotliny Kłodzkiej. Bikeski w swojej ofercie posiada rowery górskie typu Hardtail oraz Full Suspension doskonale spisujące się na górskich szlakach. Wypożyczalnia posiada również rowery dziecięce, przyczepki rowerowe, foteliki rowerowe i nosidełka turystyczne. Piękna ziemia Kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania turystom poruszającym się jednośladami. Czas przekonać się o tym na własnej skórze.
Goście Minieurolandu po okazaniu paragonu, poświadczającego zakup dowolnego biletu wstępu do Parku Miniatur Minieuroland mogą liczyć na rabat w wysokości 5% na cały asortyment wypożyczalni rowerów Bikeski (dlatego warto zachować dowód zapłaty na pamiątkę).