Zapraszamy na wycieczkę z dziećmi do Kotliny Kłodzkiej

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zobaczyć podczas wizyty na Ziemi Kłodzkiej, co ciekawego w Kłodzku lub gdzie wybrać się na wycieczkę w góry. Temat ten szczególnie nas interesuje, gdy zamierzamy zorganizować wycieczkę klasową. Przyświeca nam wtedy główna myśl, by czas spędzony w danym miejscu był dobrze wykorzystany a nasi podopieczni wrócili do domu z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń. Jednocześnie chcemy by wycieczka sprawiła im wiele radości i wywarła wrażenia o których niełatwo zapomnieć.

Poznawanie atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej w miniaturze

Poznawanie atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej w miniaturze

Na mapie Ziemi Kłodzkiej znajduje się wiele atrakcji. Nie wszystkie jednak przystosowane są do potrzeb najmłodszych gości, zwłaszcza grup zorganizowanych oczekujących połączenia dobrej zabawy z nauką. Nauczyciele czy też opiekunowie, którzy mieli okazję podobną wycieczkę aranżować wiedzą doskonale, że jest to nie lada wyzwanie! Dzieci często mają wymagania o wiele większe niż moglibyśmy sądzić. Aby im sprostać należy wybrać miejsce, w którym ich głowy zaczną pracować na najwyższych obrotach. Gdy kłębią się w nich pomysły na wykorzystanie czasu, należy je uwolnić i pozwolić im działać.

Gdzie pojechać na wycieczkę?

W sercu Kotliny Kłodzkiej, w miejscowości Kłodzko, będącej jednocześnie jej stolicą znajduje się najlepsza atrakcja, o oryginalnym charakterze. Park Miniatur Minieuroland, bo o nim mowa to miejsce będące idealnym rozwiązaniem dla małych jak i większych grup o różnym przedziale wiekowym. Tak naprawdę, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na to, czy niedawno nauczył się chodzić czy też sprawnie posługuje się swoim smartfonem od ładnych paru lat.

Od czego zatem zacząć? Od rezerwacji! Dzięki niej mamy pewność, że nasza wizyta potoczy się zgodnie z planem a jej przebieg zostanie dostosowany do indywidualnych wymogów, jakie przyjdą nam do głowy. Gama świadczonych usług gastronomicznych, zabaw interaktywnych czy też różnorodność warsztatów jest w naszym parku niezwykle obszerna. Dlatego warto zastanowić się, co będzie najlepszym wyborem dla grupy zamierzającej nas odwiedzić.

Najlepsze atrakcje dla dzieci rozwijają wyobraźnię, kreatywność i zachęcają do logicznego myślenia

Najlepsze atrakcje dla dzieci rozwijają wyobraźnię, kreatywność i zachęcają do logicznego myślenia

Zwiedzanie, zabawa i edukacja – atrakcje dla dzieci

Zwiedzanie z przewodnikiem

Pierwszy wybór, którego musimy dokonać, to sposób w jaki odbędziemy spacer po parku miniatur i arboretum. Możliwości są dwie. Wybrać możemy albo zwiedzanie indywidualne, w czasie, którego grupa samodzielnie przechadza się po parku lub też wycieczkę z przewodnikiem. Przewodnik w Minieurolandzie nie jest stary, a jego opowieści to nie powtarzany schemat dat i miejsc. Wiedza historyczna jest niewątpliwie bardzo ważna. A jeszcze ważniejszym jest, aby potrafić przekazać ją w sposób, który zaciekawi nawet najmłodszych. Stąd też osoba towarzysząca grupie podczas zwiedzania to ktoś więcej aniżeli zwykły przewodnik – to kompan w niezwykłej podróży do miniaturowego świata architektury. Przyjaciel, który z wielką pasją przekaże słuchaczom potrzebną wiedzę w formie inspirującej opowieści i ciekawych pytań. Tak, moi mili – nie tylko on mówi. Rozmawiamy i za pomocą interakcji dowiadujemy się coraz to nowych rzeczy.

Przewodnik doskonale wie na jakie szczegóły warto zwrócić dziecięcą uwagę.

Przewodnik doskonale wie na jakie szczegóły warto zwrócić dziecięcą uwagę. Dzięki niemu poznawanie zabytków Kotliny Kłodzkiej, Dolnego Śląska, świata i Europy jest wspaniałą przygodą.

Przewodnik traktuje swoją misję bardzo poważnie i w każdym uczniu stara się zaszczepić przysłowiowego, historycznego bakcyla. Trzeba również zaznaczyć, że w trosce o swoich podopiecznych, zawsze dostosowuje formę opowieści do wieku uczestników. Opiekunowie mogą być zatem pewni, że bez względu na to czy będzie to grupa przedszkolaków czy gimnazjalistów, każdy zrozumie treść przekazywanych informacji.

Dziecięce podróże w kłodzkiej miniaturze

Dziecięce podróże w kłodzkiej miniaturze :-)

Integracja uczniów i zabawa w detektywów

Zwiedzanie jest początkiem niesamowitej przygody. Podczas spaceru uczniowie zdobywają wiedzę, która przygotowuje ich jednocześnie do następnego kroku. Jest nim specjalnie przygotowana gra terenowa. Ta forma aktywności pozwoli przyswoić wszystko, czego się dowiedzieli, a także rozwinąć umiejętność logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem. Zabawa to również nie lada wyzwanie! Uczniowie od razu po odbyciu podróży z przewodnikiem otrzymują zadanie w formie kartki papieru z zagadnieniami. Gra polega na odnalezieniu piętnastu tajemniczo opisanych budowli ukrytych pośród baśniowego ogrodu Minieurolandu.

Dzieci w czasie gry terenowej

Dzieci w czasie gry terenowej wykorzystują swój spryt i zdobytą w czasie zwiedzania z przewodnikiem wiedzę.

Niewątpliwie jest to zadanie dla prawdziwych detektywów i uważnych słuchaczy, bowiem każdy z uczestników musi wykazać się zaangażowaniem i sprytem. Gra toczy się o wysoką stawkę, gdyż rozwiązanie uzyskane za pomocą hasła będzie kluczem do otrzymania wyjątkowego tytułu “Zdobywcy Minieurolandu”.

Warsztaty i zajęcia dla dzieci

W trakcie planowania i organizowania wycieczki opiekunowie posiadają także szeroki wybór warsztatów i zajęć interaktywnych, będących następnym krokiem szkolnej przygody. Zajęcia, w których uczniowie mają okazję uczestniczyć to przede wszystkim zabawa z wykorzystaniem najważniejszego narzędzia, które każdy zawsze nosi przy sobie. Tak, chodzi o wyobraźnię. Podczas każdych warsztatów możemy być świadkami swego rodzaju magii – ciekawe materiały leżące na stołach początkujących artystów niczym się nie różnią. Dzięki wykorzystaniu swojej kreatywności każda praca będzie inna mimo powtarzającego się szablonu. W tym tkwi piękno dziecięcej twórczości.

Dzieci i młodzież lubią robić różne eksperymenty

Dzieci i młodzież lubią robić różne eksperymenty. W Minieurolandzie mają mnóstwo okazji do rozwijania swojej kreatywności i wyobraźni.

Oferta proponowanych warsztatów jest bardzo rozwinięta. Przygotowaliśmy duży wybór zarówno tematyki zajęć jak i czasu, który chcemy na nie poświęcić. Uwzględniliśmy również wiek naszych gości, a co za tym idzie poziom trudności danego warsztatu.

Zabawa w ogrodzie

Robimy przerwę w zwiedzaniu zabytków historycznych i bawimy się w ogrodzie :-)

Ciekawe zajęcia dla małych i dużych dzieci

Warsztaty modelarskie

Jednymi z najchętniej wybieranych i najpopularniejszych aktywności są warsztaty modelarskie. Być może niektórzy sami mają pomysł, jak taką miniaturę wykonać? Podczas zwiedzania Minieurolandu warto zastanowić się nad tym, ile pracy i zaangażowania kryją w sobie dzieła sztuki, umiejscowione niepozornie pośród pięknego arboretum. Warto zdać sobie sprawę, iż projektanci pracujący przy najznamienitszych budowlach z Europy i Świata byli wielkimi artystami.

Park Miniatur Kłodzko

Modelarze wiernie oddają każdy szczegół i pokazują kunszt niezwykłych artystów, tworzących zabytkowe budowle i historyczne rzeźby.

Fantastyczną okazją, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie interesujące nas pytania, jest udział w zajęciach modelarskich. Pierwszym krokiem naszej zabawy jest zdobycie podstawowej wiedzy. W tym celu młodzi pasjonaci wraz z przewodnikiem lub instruktorem odbędą ciekawą podróż wiodącą do serca naszego parku – modelarni. Miejsce przypominające żywy organizm, w którym każdego dnia trwają prace nad kolejnym dziełem sztuki. Tam z kolei zgłębią tajniki powstawania makiet i każdy krok pracy modelarza.

modelarnia

Każde dziecko lubi plastelinę i na miarę swoich możliwości tworzy własne działa sztuki. Nasz modelarz też kiedyś musiał od czegoś zacząć :-) Dzisiaj radzi sobie po mistrzowsku!

Materiały, maszyny i narzędzia. Brzmi zwyczajnie? W rzeczywistości jest to proces niezwykle magiczny, a każdy pracujący tu artysta zdaje się mieć w ręce czarodziejski fach.  Uczniowie będą świadkami ich pracy i poznają tajemne techniki wykorzystywane w tym sztukmistrzowskim rzemiośle. Po takim wykładzie każdy uczestnik będzie więcej niż gotowy, aby przystąpić do pracy.

Wycieczka szkolna dla gimnazjalistów

Wycieczka szkolna dla gimnazjalistów może być bardzo ciekawa. Odrywamy się od komputerów i wyzwalamy w sobie kreatywność :-)

Zadaniem będzie wcielenie się w konstruktora kamieniczek i zaprojektowanie fasady jednej z tych magicznych budowli. Wśród ciekawych materiałów, które zostaną udostępnione znajduje się między innymi szablon fasady i wiele innych elementów potrzebnych do wykonania oryginalnych zdobień. Między innymi gzymsy z poznanego wcześniej w pracowni materiału.

Młodzi projektanci chętnie oddają się twórczym zajęciom.

Z pomocą zdolności manualnych i ogromnych pokładów kreatywności, drzemiących w naszych twórcach powstaną rozmaite prace, stanowiące wspaniałą pamiątkę wizyty w Minieurolandzie. Swoje twory uczestnicy zabiorą do domu lub szkoły.

Warsztaty botaniczne

Następne oferowane warsztaty, to warsztaty botaniczne. Jest to spotkanie z samą Matką Naturą i sposobność by dowiedzieć się nowych rzeczy na temat ciekawego organizmu, jakim jest roślina. Początek zajęć to zdobywanie wiedzy teoretycznej. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć sobie na nurtujące filozofów pytanie “co było pierwsze? Kwiat czy nasiono?”. Przybliżymy sobie także ogólnie pojęcie nasion, roślin i procesów jakie zachodzą w nich zanim wyrosną. Młodsi uczestnicy poznają zaskakujące tajniki hodowli od nasionka do rośliny, natomiast starsi z pewnością znajdą tu okazję by wykazać się znajomością tematu.

Wycieczka dla dzieci - eko stworek

Dzieci tworzą swojego nowego szkolnego przyjaciela. To eko-stworek, któremu zakiełkują wkrótce włosy.

Krok po kroku przejedziemy do praktyki.Pojawia się pytanie “Czy oczami wyobraźni widzicie już pracę w ogrodzie? Czy zapięliście już szelki w ogrodniczkach i przyszykowaliście doniczki wypełnione ziemią?” Spokojnie, nie będą nam potrzebne :-) Czy w takim razie będziemy coś sadzić? I tak i nie. Będziemy tworzyć! Z pomocą dostępnych materiałów: ziemi, trocin, zwykłej pończochy i oczywiście nasion, powołamy wspólnie do życia naszego nowego eko-stworka. 

wycieczka szkolna

Wesołe eko-stworki czekają aż wyrosną im piękne zielone włosy.

Tak, jak w przypadku kamieniczek, każdy będzie oryginalny a jego wygląd zależeć będzie wyłącznie od waszej wyobraźni. Stworzenie stworka to dopiero początek. Tak naprawdę naszym zadaniem będzie opieka nad nowym przyjacielem. Jest to proces o wiele dłuższy niż mogłoby się wydawać, co dodatkowo uczy odpowiedzialności. Spektakularne efekty przyjdą z czasem, zatem to czego będziemy potrzebować, to przede wszystkim cierpliwość. Jeszcze długo po wycieczce klasowej, będziecie musieli o niego dbać.

Aby wszystko było jasne w czasie warsztatów wyjaśnimy sobie jak dbać o nowego przyjaciela. Kiedy i jak go podlewać a także, gdzie znaleźć dla niego miejsce po powrocie do domu.

warsztaty botaniczne

Efekty warsztatów botanicznych są naprawdę imponujące! Głowy naszych eko-stworków pokrywa bujna, zielona czupryna.

Druga opcją, jaką można wybrać podczas warsztatów botanicznych jest nieco bardziej skomplikowana budowa własnego ogrodu. Uczniowie mają szansę poznać tutaj tajniki doboru roślin i za pomocą materiałów do dekoracji stworzyć żywe, miniaturowe ogrody. Jest to zajęcie nad wyraz twórcze, pozwalające na realizację wielu fantazyjnych projektów.  Każdy uczestnik będzie miał szansę zabrać swoją pracę do domu, by zdobiła wybrane przez niego miejsce.

Warsztaty teatralne

Wiele dzieci choć raz marzyło kiedyś o tym, aby zostać aktorem. W dobie telewizji i Internetu zawód ten nabrał jeszcze więcej wdzięku i stał się celem dużej ilości młodzieży. Niektórzy z kolei po prostu uważają teatr za dobrą zabawę i chcieliby wziąć udział w spektaklu. W Minieurolandzie przygotowaliśmy warsztaty, które pomogą spełnić marzenia wschodzących gwiazd.  Wykwalifikowana kadra i pracownik bezpośrednio związany z teatrem pomoże dzieciakom udać się w podróż do świata maskarady.

Dzieci budują teatr z prawdziwym aktorem.

“Budujemy Teatr” – bo tak nazywają się warsztaty, to zajęcia łączące w sobie zabawę z edukacją. Spotkanie rozwija w dzieciach pasję artystyczną i zdolności manualne. Ważne jest również, że podczas wykonywania kolejnych etapów poszczególnych zadań, dzieci uczą się pracy w zespole i koncentracji na powierzonym im zadaniu.

warsztaty teatralne dla dzieci

W naszym teatrze wszystko jest możliwe. Zabawa i radosna twórczość nie mają końca.

Dzięki interaktywnej formule uczestnicy mogą wcielić się w rolę widza, aktora, twórcy spektaklu a nawet sami stać się mogą scenografią! Cała zabawa dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to zdobywanie wiedzy teoretycznej. Tu uczniowie dowiedzą się między innymi kto pracuje w teatrze i co należy do jego obowiązków. Przybliżymy sobie również pojęcie różnych form teatru, czyli różnice w przedstawianych spektaklach. Omówimy również cały proces ich powstawania, elementy i etapy pracy.

warsztaty teatralne dla dzieci

Każde dziecko tworzy własną postać, która będzie bohaterem krótkiej etiudy teatralnej.

Następnie uczestnicy w grupach przygotują wybraną przez siebie, ulubioną bajkę. Stworzą wspólnie papierowe lub styropianowe kukiełki, dekoracje i scenografię. Pod koniec zajęć każdy zespół zaprezentuje sztukę, nad którą pracował. Jaki będzie los wymyślonych postaci? Czy uśmiechnie się do nich czy raczej splata im figla? Tego nie wie nikt. Wiadomo natomiast, że czeka nas dużo zabawy i śmiechu.

Dzieci podczas tworzenia spektaklu potrafią się ze sobą świetnie bawić.

Warsztaty kreatywnej fotografii #minieuroland #superzabawa

Kolejną ciekawą formą warsztatów organizowanych w naszym parku jest “Apka zwana wyobraźnią”. Słysząc słowo “Apka” do głowy przychodzi nam przede wszystkim nowa technologia wykorzystywana w smartfonach. Ta sama, która pochłania tak wiele naszego czasu, która w pewnym sensie zdominowała nasze życie prywatne i zawodowe. Coraz więcej dzieci i młodzieży spędza niewyobrażalną ilość czasu w wirtualnym świecie. Niepokojące jest, że często dopasowują plan swojego dnia do zdobywania wyższych poziomów gier czy zabawy zdobytą aplikacją. W Minieurolandzie zaplanowaliśmy zajęcia, które pomogą rozwinąć zdolność logicznego myślenia, zręczność i pomysłowość. Postanowiliśmy wspólnie udowodnić, że smartfon może nie tylko zabierać nasz cenny czas, ale i sprawić, że stanie się on niezwykle produktywny i inspirujący.

Warsztaty fotografii dla dzieci
Warsztaty fotografii dla dzieci
Warsztaty fotografii dla dzieci

“Apka zwana wyobraźnią” to coś więcej, aniżeli bierne korzystanie z telefonu. Na naszych zajęciach grupy wyruszają w plener by z pomocą swoich telefonów stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Wspólnie bawią się obrazem i perspektywą, rozwijając w ten sposób kreatywność i zdolność pracy w grupie. I choć do wykorzystania mają zupełnie zwyczajne rekwizyty, każda z ich prac jest nietuzinkowa i oryginalna.

Zabawa perspektywą

Zabawa z perspektywą to wspaniały pomysł na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Wydarzenia, imprezy i atrakcje dla dzieci

Minieuroland jest również miejscem, do którego warto wybrać się szukając dodatkowych atrakcji dla dzieci. W naszym parku każdego roku organizowane są imprezy, będące nie lada gratką dla miłośników dobrej zabawy. Największe imprezy kierowane do wycieczek szkolnych to przede wszystkim zimowe Mikołajki i letni Dzień dziecka.

zabawy dla dzieci

Lubimy wspólne zabawy i eksperymenty. W Minieurolandzie atrakcji dla dzieci nigdy nie brakuje!

Mikołajki, czyli spotkanie ze Świętym Mikołajem

W Minieurolandzie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną atrakcją dla dzieci jest spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zadbaliśmy zatem, aby było to wydarzenie niezapomniane dla wszystkich młodych gości. Dla całej grupy impreza trwa blisko cztery godziny, podczas których uczestnicy mogą poczuć się jak w zimowej krainie i poczuć prawdziwą magię świąt… Zajęcia są bardzo różne a spotkanie zawsze składa się z kilku specjalnie dobranych etapów. Wśród nich znajdują się między innymi zajęcia tworzenia przepięknych, świątecznych dekoracji oraz tworzenia słodkości.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Spotkanie ze Świętym Mikołajem jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego dziecka

Udostępniane na zajęciach materiały sprawiają, że praca jest łatwa, przyjemna i sprawia masę radości. Jednym z najbardziej osławionych, ciekawych elementów jest tematyczna animacja i przedstawienie teatralne odbywające się tuż przed spotkaniem Mikołaja. W czasie inspirującego przedstawienia uczestnicy biorą czynny udział w zabawach, grach i wyzwaniach.

Szkoła elfów - zabawy dla dzieci

W Szkole Elfów nauka jest świetną zabawą dla dzieci. Każdy młody kandydat na elfa uczy się ze specjalnej, magicznej księgi.

Zjazd kominem? Wróżenie z kuli? Hałasujący tor przeszkód? Czy może spadające z nieba bańki mydlane? Wszystkie te elementy składają się na magicznie spędzony czas dzieciaków w każdym wieku. Nieważne, czy odwiedzą nas małe “Krasnale” czy już prawie dorośli gimnazjaliści. Program i tworzący go ludzie zawsze znajdują aspekty trafiające w gust każdego uczestnika. Nie bez powodu w tych dniach Minieuroland odwiedza często blisko 3000 dzieci… ; )

Aby zostać elfem należy wykonać szereg zadań. Każdy elf musi przecież posiadać umiejętność skradania po dziecięcym pokoju :-)

Pomysł na Dzień Dziecka

Naszą misję wywoływania uśmiechu na dziecięcych twarzach traktujemy bardzo poważnie. Nie moglibyśmy zatem zapomnieć o najważniejszym święcie – Dniu Dziecka. Lub też raczej dniach, gdyż ten wesoły czas trwa w Minieurolandzie często nawet dwa tygodnie. Wyobrażacie sobie? Czternaście dni śmiechu i najlepszych atrakcji dla dzieci, jakie mogą sobie wymarzyć.

Wycieczki dla dzieci

Bawiliśmy się ciekłym azotem i było naprawdę wystrzałowo!

Zupełnie jak w przypadku grudniowego święta, tak i tu wydarzenie dzieli się na poszczególne etapy i ma określoną tematykę. Założeniem zabawy jest stworzenie magicznego klimatu, pełnego czarów i zaklęć. Czy będzie to podróż w krainę olbrzymów? Być może gości już w progu powita Alicja z krainy czarów? A może zawitaliście do Tajemniczego Ogrodu… Możliwości jest nieskończenie wiele.

dzieci na wycieczce

Gwarantujemy, że dzieci zakończą wycieczkę z ogromnym uśmiechem na ustach.

Podczas spotkania uczestnicy odwiedzą miejsca z Europy, świata i wysłuchają inspirujących opowieści związanych z tematyką całej imprezy. Dodatkowo wezmą udział w warsztatach artystycznych i zajęciach powiązanych z tworzeniem różnorakich pyszności. Dzień Dziecka to w Minieurolandzie czas, gdy wycieczki przyjeżdżają by spędzić tu wesoły, radosny i przede wszystkim – nieograniczony czas.

zabawy dla rodzin z dziećmi

Dla rodzin z dziećmi także mamy przygotowany szereg atrakcji :-)

Czas wolny w Minieurolandzie

Skoro przy tym jesteśmy, warto zadać sobie pytanie, jak uczestnicy wycieczek pożytkują czas wolny po skończeniu zajęć. Otóż, w Minieurolandzie oprócz starannie wykonanych makiet i obfitej roślinności znajduje się również miejsce o szczególnym znaczeniu dla dzieciaków. Mówimy oczywiście o największym w powiecie placu zabaw, który wyposażony jest w rzadko spotykaną tyrolkę i wiele innych obiektów do zabawy.

plac zabaw

Zjeżdżalnia linowa tyrolka to frajda dla każdego dziecka.

Ogrom atrakcji dla dzieci, które są na nim dostępne zachwyca nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych, dla których zjazd tyrolką to prawdziwa frajda. Wszystko to sprawia, że nawet krótka wizyta w naszym parku przeobrazić się może w pełen wrażeń, całodzienny wypad dla grupy.

plac zabaw

Uśmiechu i radości na placu zabaw nie ma końca!

Tak intensywne pożytkowanie energii wiąże się oczywiście z tym, że mali podróżnicy w końcu opadną z sił. Rozwiązaniem dla każdego, komu zaburczy w brzuszku, będzie dostępna na terenie Minieurolandu gastronomia. Grupom zorganizowanych szczególnie poleca się wykupienie ciepłego obiadu już przy okazji rezerwacji szkolnej wycieczki. Dzięki temu posiłek zostanie podany w określonym czasie, bez kolejek i czekania. Oferowany zestaw składa się z dwóch dań – zupy i drugiego dania, które można wybrać z dostępnego menu. Dodatkowo bary znajdujące się zaraz przy placu zabaw bogate są w szeroką gamę deserów. Opiekunowie jak i ich podopieczni mogą zjeść pyszne lody, gofry czy naleśniki z dodatkami. Serwowane są także napoje zimne oraz ciepłe.

dzieci na wycieczce

Wycieczka do Minieurolandu to prawdziwa atrakcja dla grup zorganizowanych i wycieczek szkolnych. Jeśli wraz z podopiecznymi opiekunowie zdecydują się na odwiedziny na Ziemi Kłodzkiej, ten punkt na mapie będzie obowiązkową atrakcją- zapewni niesamowite wrażenia, a uczniowie wrócą do szkoły z bagażem wiedzy i inspiracji.

Wycieczka dla dzieci

W Minieurolandzie znajdzie się czas na zwiedzanie, naukę, zabawę, smaczne jedzenie i odpoczynek.