Realizacja projektu

Do połowy kwietnia 2013 roku trwały poszukiwania terenu pod budowę kompleksu. Najlepszym miejscem na realizację inwestycji okazało się być Kłodzko. Dysponuje ono wyjątkowymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi oraz bogatym dorobkiem kultury i sztuki. Jego lokalizacja czyni go turystyczną bramą Ziemi Kłodzkiej.

Inspiracje - co zobaczyć w Kłodzku

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się park było pole, które leżało odłogiem. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się już w kwietniu 2013 roku.

budowa parku

Realizacja projektu

Idea powstania parku narodziła się w czerwcu 2012 roku. Inspiracją były światowej sławy parki miniatur, liczne podróże oraz Ziemia Kłodzka, jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych turystycznie regionów w Polsce.

Parki miniatur to atrakcje, które powstawały w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Jednym z pierwszych był Park Miniatur Bekonscot w Wielkiej Brytanii. Kolejno powstawały Minimundus w Klagenfurcie, Madurodam w Holandii, Swissminiatur w Szwajcarii oraz Mini-Europe w Brukseli. W Polsce w chwili obecnej znajduje się około 20 parków miniatur.

Pierwszy publiczny park miniatur

Mając świadomość dużej konkurencji na rynku postanowiliśmy zbudować coś wyjątkowego, coś co będzie nas wyróżniało na tle pozostałych parków. Narodził się pomysł wkomponowania makiet w piękne założenie parkowe, które miałoby stanowić bogate arboretum, z wieloma gatunkami drzew i krzewów, gdzie miniatury stanowiłyby przysłowiową wisienkę na torcie.

Festiwal Kwiatów

Zwieńczeniem tego wszystkiego miały być niezliczone ilości kwiatów, których inspiracje zaczerpnęliśmy z Królewskiego Parku Keukenhoff w Holandii, gdzie corocznie odbywa się bajeczny festiwal kwiatowy.

Keukenhof – ogród i jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii

W Minieurolandzie Festiwal Kwiatów jest cykliczną imprezą, która trwa nieprzerwanie przez pełne pięć miesięcy – od czerwca do końca października. Pierwsza edycja rozpoczęła się w 2016 roku. Cały park wypełniły w tym czasie piękne aranżacje kwiatowe, bajecznie wyeksponowane perełki architektury oraz liczne atrakcje inspirowane naturą.

Festiwal Kwiatów w Parku Miniatur Minieuroland

Nasi Goście mogli podziwiać ponad 60 000 najpiękniejszych kwiatów jednorocznych i czerpać inspiracje do aranżacji własnych ogrodów.

A to był dopiero początek naszej przygody… rok 2018 przyniósł wiele zmian :-)