Za nami trzecia odsłona wydarzeń w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku – ETNO SMAKI

W niedzielę 22 sierpnia w Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku odbyła się trzecia odsłona I Kłodzkiego Etno Jarmarku – ETNO Smaki. Z tej okazji zaprosiliśmy kilkanaście grup KGW, a także innych artystów z naszego regionu, by w baśniowym otoczeniu naszego parku zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, kulinarne i taneczne. Dzięki temu, nasi goście mieli szanse poznać bliżej grupy i osoby działające na rzecz lokalnej społeczności, a także ich szeroką aktywność kulturową, kulinarną i artystyczną na rzecz lokalnych środowisk. Było wesoło i kolorowo, było smacznie i pięknie, ale przede wszystkim spędziliśmy wspólnie niesamowity czas w wyjątkowej atmosferze, zobaczcie sami! 

Co to był za dzień! Było wesoło i kolorowo, było smacznie i pięknie, ale przede wszystkim spędziliśmy wspólnie niesamowity czas w wyjątkowej atmosferze. Wszystko za sprawą niezawodnych Kół Gospodyń Wiejskich i artystów z naszego regionu, dlatego już na początku największe podziękowania kierujemy do wszystkich zespołów które wzięły udział w I Kłodzkim ETNO Jarmarku ETNO Smaki.
Pięknie dziękujemy Kołom Gospodyń wiejskich z powiatów kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego – KGW Ciepłowody, KGW Wolibórz, KGW Bożków, KGW Gorzanów, KGW Roszyce i KGW Koszyn za przygotowanie pięknych, kolorowych, a przede wszystkim obfitych w regionalne przysmaki, domowe przetwory i wyjątkowe rękodzieła straganów.

Woliborzanki w Minieurolandzie

Woliborzanki rozgrzały publiczność i zarażały energią wszystkich zgromadzonych.

Pachnące ziołami kadzidła, rękodzieło i cała gama wyjątkowych przetworów – stoisko Koła Gospodyń z Gorzanowa przyciągało zapachem i kusiło kolorowymi, ręcznie wykonywanymi ozdobami. Panie przywiozły ze sobą szereg wyrobów – od octów, po chutney’e, dipy i syropy. Serdecznie dziękujemy za obecność i trzymamy kciuki, by w przyszłym roku zespół przyjechał do nas w kompletnym składzie i oprócz udziału w jarmarku, również zaśpiewał – przy KGW Gorzanów działa zespół Cyraneczki, który niestety nie mógł wystąpić.

 

Całą gamę talentów zaprezentowały Panie z KGW Ciepłowody – na ich stoisku królowały głównie pachnące i świeże pierogi, które rozeszły się dosłownie w mgnieniu oka. Oprócz tego można było spróbować różnorodnych ciast, samodzielnie wypiekanego wiejskiego chlebka ze smalcem i ogórkiem, a także kupić misternie wykonane ozdoby. Mimo dużego zainteresowania stoiskiem, Panie znalazły czas żeby uświetnić wydarzenie swoimi występami wokalnymi przy akompaniamencie akordeonu.
KGW Gorzanów

KGW Gorzanów na tle swojego pięknego i pachnącego stoiska.

Mocno folkowe stoisko zaprezentowały Roszyce – były makramy, cieplutki chlebek, smalec z ogórkiem i inne smakołyki, a Panie prezentowały się w kowbojskich strojach, ponieważ po południu występowały jako „Folkowe Babki”. Panie zaprezentowały kilka piosenek w stylu country, a ich znakiem rozpoznawczym były koszule w kratę, jeansy i kowbojki.
Prawdziwy wulkan energii pokazały Panie z Bierkowic – występowały aż pięć razy prezentując swoje umiejętności taneczne oraz wokalne. Każde z ich wejść było wyjątkowe, bo Panie za każdym razem zmieniały stroje – od hinduskich sukienek, poprzez eleganckie kreacje, po styl bardziej nowoczesny – a wszystko utrzymane  w bardzo profesjonalnym stylu. Jak wyjaśniały – swoje imponujące kreacje zaprojektowały i wykonały same, a środki potrzebne na przedsięwzięcie pozyskały z funduszy LGD. Przy KGW z Bierkowic działają dwa zespoły – taneczny to Roksanki, a wokalny to Słowianki – oba gościły na Jarmarku, za co serdecznie dziękujemy.

 

Koła z Bożkowa i Koszyna (gmina Nowa Ruda) kusiły straganami pełnymi rozmaitych ciast, ale nie zabrakło też wytrawnych przysmaków – sprzedawały pierogi oraz chlebek ze smalcem i ogórkiem, a także piękne, ręcznie plecione ozdoby w rustykalnym stylu.

 

Ogromnym podziwem i zachwytem został otoczony jedyny zespół dziecięcy podczas Jarmarku – Lasowiaczek ze Stolca. Grupa działa pod przewodnictwem Pani Zofi Sęk, której zasługą jest zarówno piękna warstwa artystyczna jaką zespół zaprezentował podczas występu, jak i fakt, że potrafi zarazić dzieci swoją wielką pasją do kultury ludowej. Ich śpiew i taniec były dopracowane w najmniejszych szczegółach, zachwycali kolorowymi strojami, a co najważniejsze – widzieliśmy wielką radość, którą czerpią z tego co robią. Serdecznie dziękujemy za występ i z niecierpliwością czekamy na kolejne!

 

Podczas imprezy byliśmy świadkami bardzo profesjonalnych występów – grupy takie jak Uciechowianki z Uciechowa i Górzanie z Niemczy (powiat dzierżoniowski), czy Złocienie z Ząbkowic Śląskich i Katarzynki z Ostroszowic to bardzo profesjonalne zespoły muzyczne. Zespoły zachwycały autorskimi utworami, dopracowanymi, pięknymi strojami ludowymi, nienagannie wykonywaną muzyką na żywo oraz popisami wokalnymi członkiń i członków. Goszczenie tak profesjonalnych zespołów to zaszczyt, dlatego mamy nadzieję, że to nie ostatnie występy tych grup w Minieurolandzie!

 

W muzyczną podroż przebojów muzyki polskiej zabierze nas znana z dolnośląskich scen, utalentowana wokalistka Elżbieta Szopian, mieszkanka Stoszowic, która wystąpiła przy akompaniamencie Krzysztofa Hałata, mieszkańca Nowej Rudy.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Teresie Wawreniuk za nieocenioną pomoc w organizacji i koordynacji jarmarku oraz Panu Franciszkowi Gawędzie za profesjonalne poprowadzenie wydarzenia. Wszystkim razem i każdemu z osobna jeszcze raz serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy na następny ETNO Jarmark w Minieurolandzie!

 

KGW Bierkowice

Słowianki z Bierkowic i Zespół Dziecięcy Lasowiaczek.