W ludzkim świecie to zazwyczaj panie noszą wymyślne stroje, dobierają przyciągające uwagę dodatki i podkreślają urodę makijażem. Panowie natomiast są skromniejsi i niechętnie rzucają się w oczy. Czy w świecie zwierząt jest tak samo? Sprawdźmy jak to wygląda u ptaków. W końcu to one prezentują nam najbardziej różnorodny wachlarz kolorów.

Czy to pan czy pani? Jak rozpoznać płeć ptaka na pierwszy rzut oka?

Czy wiecie co to jest dymorfizm płciowy u zwierząt? Dymorfizmem płciowym nazywamy różnice w wyglądzie obu płci danego gatunku.

Nie raz, będąc na spacerze w pobliżu rzeki czy jeziora, zauważyliście na pewno dwa rodzaje kaczek. Jedne były szaro bure a inne niezwykle kolorowe. Możemy to zaobserwować  także u innych grup zwierząt, np.: u ssaków, ryb czy niektórych grup owadów.

Dlaczego różnica pomiędzy samcem a samicą jest tak wyraźna?

W przyrodzie wszystko ma konkretną funkcję. Samice są odpowiedzialne za wysiadywanie jej i opiekę nad młodymi. Muszą być niewidoczne dla drapieżników. Szare ubarwienie piór ma maskować matkę i jej potomstwo, które po wykluciu również przybiera szarą, nierzucającą się w oczy barwę. Kolorowe ubarwienie ptasich panów to nic innego jak wabik na samice. Im piękniejsze pióra, tym większa szansa na zaloty i randkowe powodzenie.

Ptasia woliera w Minieurolandzie – miejsce obserwacji

W Parku Miniatur Minieurolnad macie możliwość obserwacji niezwykłych władców przestworzy. Zobaczycie tu gatunki, wśród których różnica w wyglądzie samic i samców jest bardzo wyraźna. Np. nasze piękne bażanty złociste są przykładem dymorfizmu płciowego. Samiec jest pełen pięknych kolorów a samiczka szara w prążki.

Nasze pawie, które można podziwiać w różnych odmianach, też chętnie stroszą swój kolorowy ogon. Samice niestety nie mogą pochwalić się takim wachlarzem barw i imponującymi wdziękami.

W naszej wolierze można  podziwiać również inne niespotykane ptaki, takie jak: ibis szkarłatny, szczudłak białobrewy, czapla złotawa, koronnik szary, tragopan satyr czy warzęcha różowa.

Nasi goście odwiedzają nas rok w rok, dlatego stale staramy się urozmaicać naszą ofertę. Szykujemy dla Was jeszcze wiele rajskich niespodzianek!