Marzy ci się zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej zimą? Być może planujesz wybrać się z rodziną na narty albo zwiedzić przepiękny region Dolnego Śląska? Mamy dla Ciebie propozycję! 

Ziemia Kłodzka oferuje wiele atrakcji turystycznych również zimą 

     Malownicze obszary Ziemi Kłodzkiej zachęcają do aktywnego spędzania czasu o każdej porze roku. Turystów przyciąga tutaj szeroki wybór atrakcji turystycznych, dostępnych niemal na każdym kroku.
     Do wyboru mamy tutaj szeroko rozwiniętą bazę ośrodków narciarskich. Wśród najbardziej popularnych znajdują się Zieleniec Ski Arena oraz Czarna Góra Resort. Obydwa cechuje alpejski mikroklimat i wyjątkowe położenie geograficzne. Ponadto mają do zaoferowania nowoczesny system naśnieżania, dzięki któremu korzystać z uroków zimy możemy nawet od listopada do marca. Na terenie ośrodków znajdziemy wypożyczalnię nart, szkółki narciarskie i wiele restauracji.  

 

     Jeśli jednak nie interesują nas narty czy snowboard, Kotlina Kłodzka daje nam wiele innych opcji. Możemy udać się na pieszą, górską wycieczkę czy też zwiedzić ten wyjątkowy region. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli nie zamierzamy uprawiać sportów zimowych, śmiało możemy wybrać się do okolicznych miast. Wśród najbardziej popularnych znajduje się stolica kotliny, Kłodzko 

     Kłodzko to miasto o długiej tradycji kulturowej, bogate jest w zabytki i atrakcje turystyczne. Będąc tutaj warto udać się na kłodzki rynek, gdzie znajduje się piękny ratusz i zabytkowe kamieniczki. Ponadto w centrum miasta umiejscowiona jest Twierdza Kłodzka, będąca najlepiej zachowaną fortyfikacją obronną z VII wieku. Również tutaj udamy się na wyprawę podziemną trasą turystyczną, uznawaną za jedną z najciekawszych tras tego typu w Polsce.  

     Interesującą opcją będzie również wycieczka do pobliskich miast takich jak Polanica Zdrój, Lądek Zdrój czy też sakralne Bardo. 

  Wiosną, latem, jesienią i zimą, czyli Minieuroland o każdej porze roku 

   Kolejną atrakcją, którą powinien odwiedzić każdy turysta będący na Ziemi Kłodzkiej jest Park Miniatur Minieuroland, umiejscowiony na obrzeżach Kłodzka. Udając się w te strony przeżyjemy niezwykłą podróż po kuli ziemskiej- na obszarze dwóch hektarów znajduje się tutaj czterdzieści miniatur zabytków Dolnego Śląska, Europy i świata. Miejsce to cechuje magiczny klimat o każdej porze roku. 

Wiosna

  Wiosną Minieuroland staje się gratką dla wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych, które z chęcią dokonują tu przedwakacyjnej rezerwacji. Oferta jaką dysponuje minieuroland jest niezwykle rozbudowana, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie i dostosuje wycieczkę do swoich indywidualnych potrzeb. Grupy mogą skorzystać z usług przewodnika, rozwiązać zagadki gry terenowej, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych czy zjeść ciepły posiłek. 

Wiosną trwają przygotowania do Festiwalu Kwiatów. Po 15 maja, czyli po Zimnej Zośce rozpoczynają się nasadzenia. Goście odwiedzający Minieuroland mają wtedy możliwość zakupu kwiatów. 

To również czas imprez dla najmłodszych, takich jak Dzień Dziecka, Majówka czy Dzień Wagarowicza. 

Lato

      Latem, gdy w Minieurolandzie odbywa się Festiwal Kwiatów zobaczymy park w pełnym rozkwicie. Na ogromnym terenie nasadzane jest wtedy ponad 70 tysięcy kwiatów jednorocznych, które pod okiem wykwalifikowanych ogrodników przyjmują kształty barwnych kompozycji. Do pobytu zachęca nas wiele miejsc wypoczynkowych- bujane podwieszane fotele, altanki i pergole to tylko niektóre z nich. Jest to również czas wielu imprez i wydarzeń.

W lecie, w parku miniatur odbywają się Urodziny Minieurolandu, festiwal Kawy, Festiwal Nauki, Festiwal Kulinarny, Festiwal Pstrąga czy też Festiwal Dziecięcej Zabawy. Jest to czas radości i śmiechu. Gości cieszy muzyka na żywo, prezentacje i konkursy z nagrodami.

V edycja Festiwalu Kwiatów odbędzie się już 27-28 czerwca 2020. Przygotowania trwają już od połowy zimy. Wszystko to by nieustannie zachwycać i zaskakiwać gości czymś zupełnie nowym. Każdego roku zarówno aranżacje jak i kompozycje kwiatowe ulegają zmianie.  

Oprócz wydarzeń i miejsc do wypoczynku goście znajdą na terenie parku ogromny plac zabaw z tyrolką. Ten z kolei zachwyci nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. Umiejscowiony w bliskiej odległości od baru umożliwia raczenie się przepyszną kawą czy gofrem bez spuszczania naszych pociech z oczu. :) 

Jesień

     Jesień to czas, gdy w Minieurolandzie ponownie króluje oferta edukacyjna. Początek roku szkolnego to idealny moment, aby odbyć historyczną podróż po zakątkach Dolnego Śląska i Europy. Wycieczki szkolne i grupy zorganizowane często wciąż mogą podziwiać rozłożyste dywany kwiatowe, a przy tym wziąć udział w warsztatach edukacyjnych czy zwiedzaniu z przewodnikiem.

Kwiaty często utrzymują się nawet do początku listopada, zatem warto śledzić informacje na temat Jesiennego Festiwalu Kwiatów.  

        Późną jesienią z krajobrazu parku znikają kwiaty, jednak obecna flora wciąż zachwyca. Mamy bowiem do czynienia z rozkwitem pięknych traw, których nie brakuje na ogromnym obszarze parku. Niezwykłym urokiem odznaczają się również krzewy, np. Dostojne perukowce. 

Zima

     A zima? Zima to w Minieurolandzie czas pięknych mroźnych wzorów i magicznych poranków. Park przypomina magiczną, śnieżną krainę i wprawia gości w niezapomniany nastrój.  

Codziennie odśnieżane miniatury wciąż zachwycają, będąc nie lada gratką dla miłośników architektury. Dodatkowo poza sezonem goście mają możliwość wizyty w pracowni modelarskiej, gdzie pracownik dokładnie i szczegółowo przybliży im pracę artystów pracujących w Minieurolandzie 

Grudzień to czas, gdy odbywa się jedno z największych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Mowa tu o Mikołajkach w Minieurolandzie, które z roku na rok zaskakują coraz większym rozmachem. Tym samym na przestrzeni lat stają się imprezą na światowym poziomie. W czasie tego wydarzenia przedszkola i szkoły dokonują rezerwacji w Minieurolandzie dla blisko 5000 osób!  

W roku 2019 mikołajkowa atrakcja turystyczna została rozbudowana między innymi o makietę pociągu w rzeczywistym rozmiarze, która zabierała dzieci do krainy Świętego Mikołaja.    

Ponadto dla najmłodszych przygotowano spektakl teatralny, rozmowę z gadającym reniferem oraz podróż saniami za pomocą nowoczesnych symulatorów zawierających okulary VR. Całość wykonano w charakterze ogromnej inscenizacji, makiety, która miała umożliwić gościom przeniesienie się do magicznej krainy świąt.  

Po Mikołajkach w Minieurolandzie następuje nieco spokojniejszy okres, w którym pracownicy powoli przygotowują się na nadejście wiosny. 

I koło się toczy. ;) 

Szukając atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej warto pamiętać o miejscach, które są otwarte cały rok.
Takimi atrakcjami są na przykład:
Minieuroland Park Miniatur w Kłodzku, Twierdza Kłodzko oraz podziemna trasa turystyczna w Kłodzku, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju, Kaplica Czaszek w Kudowie Zdrój czy też Ogród Bajek w Międzygorzu.