Poradnik dla rodziców i opiekunów

Minieuroland jest miejscem stworzonym z myślą o rodzinach, dlatego w czasie pandemii nie pozostajemy obojętni na potrzeby dzieci i ich rodziców.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem przez dwa tygodnie będą zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki. Nie będą działać również sale zabaw, kina, baseny, ośrodki kultury, placówki sportowe i biblioteki. Celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów społecznych. Z uwagi na te obostrzenia życie społeczne przeniesie się do Internetu a dzieci będą musiały uczyć się i bawić w domowym zaciszu. Jako dorośli, postarajmy się jak najlepiej wykorzystać ten czas na rozwój ich umiejętności i zdobywanie wiedzy.

Edukacja poprzez zabawę! Jak wypełnić dzieciom czas w domu?

Z doświadczenia wiemy, że najlepiej i najskuteczniej dzieci uczą się poprzez zabawę. Do stworzenia prawdziwych dzieł sztuki czy techniki, wystarczą nasze chęci, odrobina kreatywności i podstawowe artykuły domowe.

Pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi znajdziecie na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/minieuroland/

Warto zaopatrzyć się w większe ilości bloków rysunkowych, kolorowego papieru, farb, kredek i plasteliny. Nic tak nie wciąga maluchów jak twórcze prace plastyczne. Trzeba mieć na uwadze, że Wasz dom może przejść pewną, artystyczną metamorfozę – w końcu czego się nie robi dla dzieci? Wena tworzenia jest nieograniczona, ale na szczęście w Internecie nie brakuje porad typu „Jak pozbyć się plasteliny z dywanu?” czy „Jak usunąć malunki ze ściany?” Sposobów na niechciane plamy jest mnóstwo! :-)

Jak rodzice radzą sobie w czasie pandemii?

Niektórzy rodzice z uwagi na charakter wykonywanej pracy muszą pozostać w domu, ponieważ poszczególne gałęzie gospodarki zostają na pewien czas wstrzymane. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość zaopiekowania się dziećmi i podjęcia pracy zdalnej. Nie każdy rodzic może też w tym okresie skorzystać z urlopu. Warto wiedzieć, że w związku z nową specustawą rodzice dzieci do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on każdej mamie lub tacie, jeśli są zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Więcej informacji dostępnych w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/rodzina/koronawirus-dodatkowy-zasilek-opiekunczy-wazne-informacje oraz na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/komu-przysluguje-dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-opieki-nad-dzieckiem-w-zwiazku-z-zamknieciem-z-powodu-covid-19-zlobka-klubu-dzieciecego-przedszkola-szkoly-/2537033

Gdzie znaleźć najnowsze informacje o koronawirusie w Polsce?

Serwis Rzeczpospolitej Polskiej dostarcza obywatelom najnowsze informacje i zalecenia dotyczące pandemii. Warto śledzić aktualne, oficjalne i wiarygodne źródło informacji na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Możecie się tu dowiedzieć, jak zachować możliwe środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub u swoich bliskich. Na portalu znajdziecie kompleksowe wiadomości w zakresie takich tematów jak:

  • informacje dla rodziców
  • informacje dla seniorów
  • informacje dla uczniów i studentów
  • ochrona przed koronawirusem
  • informacje dla podróżujących
  • informacje dla przedsiębiorców
  • szpitale zakaźne
  • loty powrotne do kraju

Ważne! Wszystkie informacje publikowane na wskazanej stronie stanowią oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO.

Dbajcie o siebie!