ETNO KULTURA – druga odsłona wydarzeń w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku

W niedzielę 15 sierpnia Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku oraz Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk zapraszają na kolejną odsłonę wydarzeń w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku realizowanego za pośrednictwem programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2021.

Cudze chwalicie swego nie znacie – ta popularna fraza zaczerpnięta z utworu Stanisława Jachowicza doskonale wpisuje się w kulturowe poszukiwania tożsamości, tradycji i etnografii Kłodzka. ETNO Jarmark, jako powrót do korzeni zaprezentuje aktywność: kulturową, kulinarną, naturalną i artystyczną środowisk, działających na rzecz lokalnej społeczności.

Druga część I Kłodzkiego Etno Jarmarku odbędzie się pod hasłem ETNO KULTURA, prezentując aktywność kulturową i artystyczną naszego regionu, a także środowisk, działających na rzecz lokalnej społeczności. Celem wydarzenia jest wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej w regionie Ziemi Kłodzkiej oraz integracja społeczna, a wszystko w pięknych okolicznościach najbardziej znanego ogrodu kwiatowego na Dolnym Śląsku. Zaproszeni goście przez cały dzień będą przybliżać uczestnikom swoją działalność na rzecz szeroko pojętej kultury i tradycji regionu – od malarstwa, przez muzykę, po różnego typu rękodzieło artystyczne. 

Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda

W ramach muzycznej odsłony ETNO KULTURY zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda, który powstał w roku 1971 i do dziś zrzesza kilka pokoleń miłośników śpiewu i tańca. Na zespół składają się dwie grupy wokalne – dziecięca i dorosła, a w repertuarze zespołu można odnaleźć piosenki, przyśpiewki, melodie i tańce z 10 regionów Polski. Zarówno do śpiewu, jak i do tańca przygrywa kapela dziecięca, oraz kapela reprezentacyjna. Zespół swoimi występami uświetnia imprezy o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim, ale także międzynarodowym. W ostatnich latach mieli okazję koncertować we Francji, we Włoszech, w Turcji, w Rumunii, w Hiszpanii, w Macedonii, w Serbii, w Bośni, w Chorwacji, w Bułgarii, w Czechach, w Niemczech, w Tajlandii oraz w Chinach. Podczas Ogólnopolskich Turniejów Polskich Tańców Narodowych wytańczyli wiele tytułów, w tym tytuł Mistrza Polski i dla Najlepszych Par Roku. Od 26 lat zespół jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie. Aktualnie w zajęciach uczestniczy blisko 100 osób. Kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu jest Ewa Miś-Krzemińska, małą kapelą opiekuje się Justyna Misterka. Zajęcia wokalne i emisję głosu prowadzi Wojciech Szklarkowski, a o garderobę dba Małgorzata Drelich. Długoletnim mecenasem, a zarazem przyjacielem Zespołu jest firma ZPAS S.A. 

Górnicza Orkiestra Dęta z Nowej Rudy

Najstarsza w kraju Orkiestra Górnicza pod batutą Marka Bieli, nie tylko nadaje ton najważniejszym wydarzeniom w mieście, ale przede wszystkim nieustannie kultywuje tradycje górnicze Nowej Rudy. Goście z regionu, ale także z całego Kraju, doceniają oryginalność noworudzkich muzyków. W skład zespołu wchodzą całe pokolenia osób mniej lub bardziej związanych z górnictwem. Orkiestra Górnicza powstała w 1946 roku. Na początku orkiestrę tworzyło 30, a w latach późniejszych 50-ciu niemiecko-polskich muzyków. Przez 66 lat, doskonaliła swoje umiejętności, pod przewodnictwem 5 kapelmistrzów w tym obecnego – Marka Bieli. Orkiestra uświetnia różne wydarzenia kulturalno-społeczne, jak chociażby Barbórka, Dni Miasta czy Święto Plonów (Dożynki). W skład orkiestry wchodzi trębacz, który podczas wyjątkowych uroczystości, odgrywa hejnał miasta z wieży ratusza. Orkiestra obecnie liczy 24 muzyków i cały czas poszukuje nowych członków. 

Noworudzka Grupa Twórców Sztuki ALFA ART

Zamiłowaniem do sztuk plastycznych zarażać będzie grupa ALFA ART. Jej członkowie przez cały dzień będą tworzyć, malować i dzielić się swoją artystyczną pasją, a wszystko pośród wyjątkowych, kwietnych plenerów parku miniatur. Kolektyw został stworzony z inicjatywy Beaty Jańdzio, rodowitej noworudzianki, która maluje nie tylko na płótnie, ale również m.in. na starych deskach, aby tchnąć w nie nowe życie, pełne kolorów i pasji. Pani Beata zajmuje się także rękodziełem artystycznym, renowacją mebli i grafiką komputerową. Jej prace mają zróżnicowaną tematykę: pejzaże, kwiaty, architektura, akty, kompozycje z wyobraźni, portrety. Jej malarstwo przeważnie nie wykracza poza swobodny realizm, ale czasem zbliża się do tematów fantazyjnych, surrealistycznych. Oprócz twórczości własnej założycielka grupy prowadzi warsztaty malarskie, a także wspiera i rozwija pasje członków zrzeszonych wokół Alfa art. Od 2017 roku grupa ma swoją siedzibę w Galerii Sztuki Mozaika w Nowej Rudzie. W galerii oprócz wystaw twórców z Polski i Europy można zobaczyć oraz zakupić prace członków grupy stanowiące stałą ekspozycję. 

Magdalena Adamska – obrazy olejne i akwarele

Swoje obrazy zaprezentuje Magdalena Adamska, artystka pochodząca z Kielc, mieszkająca od 6 lat w Trzebieszowicach. W swojej pracy twórczej stosuje przede wszystkim farby akwarelowe ze względu na ich przejrzystość i przenikanie kolorów, a także farby olejne, bo jak uważa, dzięki nim można śmielej i mocniej przenieść wrażenia na płótno. 

ARTshopA – kłodzka pracownia artystyczna

ARTshopA to po prostu wytwórnia rzeczy ładnych, wykonywanych w całości ręcznie i z dbałością o najmniejsze szczegóły. Niecodzienne rozwiązania sprawiają, że każda z rzeczy jest unikatem. Projektują po to, by nieść radość, spełniać marzenia, zmieniać rzeczywistość i otwierać w ludziach wnętrza na piękno, wrażliwość i twórczość. Uwielbiają tworzyć rzeczy codziennego użytku w niecodzienny sposób. W ich pracowni przy ulicy Dusznickiej w Kłodzku znajdziecie m.in. umywalki ceramiczne, umywalki nablatowe wykonane z gliny, dekoracje ścienne, meble industrialne, lampy, kubki, stoły, kule ogrodowe i wiele innych wyjątkowych rzeczy. 

Makramy Lady Cotton

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Stosując ją, można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy używane są nici lniane, konopne, jedwabne i inne. Za kłodzką marką Lady Cotton stoi Justyna – młoda mama, która postanowiła nadmiar wolnego czasu zamienić w kreatywność. Tak oto w domowym zaciszu tworzy makramy, łapacze snów i inne plecione ze sznurka cuda. 

Wydarzenia w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku organizowane są na terenie bajecznych ogrodów Minieuroland w Kłodzku, w bezbarierowej architekturze. Inicjatywa umożliwia poznanie historii miejsca i regionu, upowszechniając jego tradycje, etnografię i rzemiosło artystyczne, jednocześnie przywołując przeszłość i ukazując go we współczesnym kontekście.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.