Ależ cudnie u nas biało. Śnieg się skrzy w pięknym słońcu. Kto nie kocha takiej białej i pięknej zimy.

A wiecie co to w ogóle jest śnieg? Jak powstaje?

Płatek śniegu powstaje wysoko w chmurach, gdy para wodna krystalizuje (resublimuje), tworząc kryształy lodu. Takie kryształki mogą mieć do kilku centymetrów. Jest to możliwe gdy temperatura powietrza spada poniżej 0°C, cząsteczki pary wodnej skupiają się blisko siebie tworząc kryształki lodu. Przybierają  kształt pięknych gwiazdek. I te gwiazdki po wydostaniu się z chmur zaczynają swoją wędrówkę na dół. Lecą od 500 do 5000 m. I opadają na wszystko co napotykają na swojej drodze. I dlatego teraz króluje u nas biel. Minieuroland zamienił się w krainę śniegu i lodu niczym z bajki o królowej Śniegu. Nasze Panie kolejny raz przebrały suknie.

A moment w którym lecą z nieba te gwiazdki, mniejsze i połączone w większe płatki jest taki magiczny…

Na pewno zauważyliście, że czasem ulepienie śnieżki czy bałwana jest łatwe i śnieg klei się a innym razem nie. Jest sypki łatwiej go zdmuchnąć, niż coś z niego ulepić.

Wiecie dlaczego?

Gdy termometr wskazuje temperaturę poniżej -10°C to śnieg na ziemi wygląda jak mięciutki puch. Sprawia wtedy wrażenie, że jest taki delikatny i sypki, zupełnie nie można zrobić z niego śnieżki. Jednak, kiedy temperatura jest wyższa, jest cieplej – śnieg klei się w naszych rękawiczkach. Tak więc bałwana najlepiej lepić, gdy na dworze panuje od -2°C do -5°C.

W Kotlinie Kłodzkiej jest pięknie biało i mroźnie. Amatorzy białego szaleństwa mogą już odkurzyć sprzęt i do nas przyjechać. W Zieleńcu, Sport Arena już ma otwarte trasy. Przez cały weekend od godziny 9.00 do 20.00 będzie kręcić wszystkie 7 kolei linowych, 2 wyciągi taśmowe oraz 8 wyciągów talerzykowych. W tygodniu od poniedziałku do czwartku wyciągi te będą czynne do 16:00 przy czym każdego dnia tygodnia będzie dostępna jedna kolej linowa do godziny 20:00.

Ski Arena, Zieleniec, Kotlina Kłodzka

Jeśli ktoś nie ma przygotowanego sprzętu też może przyjechać, ponieważ przy stokach będą czynne wypożyczalnie oraz szkółki narciarskie.

To jak, dacie się namówić na przyjazd w Kotlinę Kłodzką by już cieszyć się białym puchem ?