Kompleks Campo dei Miràcoli

Piza – 80-tysięczne miasto położone w Toskanii, 80 km od Florencji. Jego największą atrakcją jest romański kompleks złożony z:

Katedry, Baptysterium, Krzywej Wieży

Katedra Santa Maria Assunta - budowę rozpoczęto w 1064 roku dzięki funduszom pozyskanym po złupieniu saraceńskich piratów w Palermo. W architekturze widoczne są wpływy bizantyjskie i muzułmańskie. Wykonano ją z marmuru o różnych odcieniach. Na szczególną uwagę zasługuje ambona stworzona w latach 1302 - 1310 przez rzeźbiarza Giovanniego Pisano.

Baptysterium im św. Jana Chrzciciela - to największy zabytek tego typu we Włoszech. Jego budowę rozpoczęto w 1152 roku, a zakończono w 1253. W budowli można zidentyfikować kilka stylów architektonicznych. Styl romański jest widoczny w cylindrycznym kształcie budynku oraz jego przysadzistych proporcjach, styl gotycki ukazuje się w zdobieniach elewacji i trójkątnych szczytach, natomiast renesansowy przejawia się w półkolistych arkadach. Środkowy obwód baptysterium wynosi 107,25 m. Biorąc pod uwagę rzeźbę św. Jana Chrzciciela, która znajduje się na szczycie kopuły, jest o kilka centymetrów wyższe od Krzywej Wieży.

Krzywa Wieża - jest dzwonnicą przykatedralną, zbudowaną na planie okręgu. Jej budowa prowadzona w 3 etapach trwała przez 177 lat (1174 - 1350). Wykonana jest z białego marmuru w różnych odcieniach. Składa się z 8 kondygnacji. Wysoka na ponad 54 m. Odchylona od pionu już o blisko 5 metrów. Jej ciężar szacuje się na 14 tysięcy ton. Zaczęła się przechylać zaraz po rozpoczęciu budowy. Przyczyną było zapadanie się podłoża z piasku, iłów i gliny, na którym wznoszono budowlę.

Comments are closed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!